Mischling, czyli Kundel – Affinity Konar

mischling, czyli kundelJoseph Mengele – nazywany Aniołem Śmierci, to jeden z największych zbrodniarzy okresu II wojny światowej. W obozie w Auschwitz prowadził swoje „Zoo”, gdzie dokonywał eksperymentów na ludziach. Szczególnie upodobał sobie „okazy” pochodzące z ciąż mnogich. To właśnie bliźniaczki, na których przeprowadzał eksperymenty Mengele są głównymi bohaterkami książki Affinity Konar – Mischling, czyli Kundel.

Perła i Strusia razem z mamą i dziadkiem w 1944 roku trafiają do obozu Auschwitz. Tam z uwagi na to, że są bliźniakami przyciągają uwagę doktora Mengele, który z pozoru jawi się jako jowialny pan, chcący im pomóc. Dziewczynki zostają oddzielone od rodziny. W „Zoo” mogą liczyć na przywileje, jakich nie mają inni więźniowie. Jednocześnie jednak stają się przedmiotem wielu eksperymentów. Żyjące po części w świecie swojej wyobraźni Strusia i Perła starają się nie stracić swojej bliskości. Jedna odpowiada za smutek, przeszłość i dobro, druga za przyszłość, radość i zło. Chcąc zachować wspomnienia, grają w wymyślone przez dziadka gry oraz porozumiewają się w sobie tylko znanym języku. Z czasem zostają okaleczone fizycznie i psychicznie. Żyją w poczuciu utraty tożsamości, bólu i smutku.

Na dodatek, w czasie jednego z koncertów organizowanych przez Mengelego znika Perła. Z jednej strony Strusia pogrąża się w smutku po utracie siostry, z drugiej żywi nadzieję, że Perła żyje. Zaczyna też pałać chęcią zemsty na doktorze – oprawcy. Po wyzwoleniu obozu, wraz z przyjacielem Feliksem, zaczyna poszukiwania napędzane pragnieniem zemsty. ..

Mishling, czyli Kundel to książka napisana z perspektywy dzieci. Narratorkami naprzemiennie są Strusia i Perła, opowiadają o swoich przeżyciach. Czasem z dziecięcą naiwnością, innym razem pogrążone na pół w świecie fantazji. W innych fragmentach można wyczuć dorosłość, która zbyt przyszła do tych dwóch dziewczynek i setek tysięcy innych dzieci poddawanych eksperymentom oraz trafiającym do obozów. Książka jest przejmująca i porusza trudny temat. Pokazuje, że osoby będące w obozach są okaleczane i fizycznie i psychicznie, że trudno im się pogodzić z tym, co spotkało je oraz ich bliskich.

Mischling, czyli Kundel jest tym bardziej przejmująca, że wydarzenia, na których autorka oparła fabułę miały miejsce naprawdę. I mimo że Strusia i Perła to postaci fikcyjne możemy doszukiwać się w nich autentyzmu, bo przecież takie bliźniaczki mogły kiedyś zostać zesłane do Auschwitz…

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska.