Laboratorium w szufladzie – Matematyka i Biologia

Świat nauk ścisłych jest doprawdy fascynujący. Niestety na szkolnych lekcjach często przekazywana jest nam sucha wiedza, bez całej magicznej otoczki towarzyszącej eksperymentom i doświadczeniom. Nie pokazuje się nam, że nawet przy pomocy prowizorycznych i niepozornych przedmiotów, które często znajdują się w naszych szufladach możemy wykonywać różnorodne doświadczenia. W książkach z serii Laboratorium w szufladzie autorzy pokazują, że nauka nie musi być nudna i trudna, gdyż najprostsze doświadczenia wykonamy sami, przy pomocy codziennych przedmiotów. Dzięki Wydawnictwu PWN miałam właśnie okazję przekonać się, jakie doświadczenia z zakresu matematyki i biologii można wykonać „w szufladzie”.
Laboratorium w szufladzie – biologia

Biologia to jedna z najbardziej fascynujących dziedzin nauk. To ona wyjaśnia jak kształtują się organizmy, wyjaśnia procesy zachodzące w otaczającym nas środowisku i pozwala zrozumieć nas samych. W książce przedstawione zostały eksperymenty i doświadczenia o różnej trudności – takie, które wykonamy samodzielnie przy użyciu najprostszych narzędzi, ale i bardziej skomplikowane, wymagające czasu i umiejętności. Co możemy zrobić? Między innymi rozbudować kolonię dżdżownic, przygotować hodowlę boczniaków, przygotować domowy jogurt czy sprawdzić jak wiele bakterii znajduje się w wybranych miejscach w naszym domu (wyniki na pewno Was zaskoczą). W książce oczywiście jest też zawarta wiedza teoretyczna, która pozwala przygotować się do wykonania eksperymentów i lepiej zrozumieć ich wyniki.

Laboratorium w szufladzie – matematyka

Matematyka – moja wielka zgroza i jednocześnie coś, co cały czas wzbudza moją ciekawość. Podziwiam ludzi, którzy potrafią w oka mgnieniu dokonywać skomplikowanych obliczeń, ba nawet szybko w pamięci dodać kilka cyfr (niestety mi do sprawia ogromne trudności i zawsze muszę posiłkować się kalkulatorem…). Sięgając po tę część serii Laboratorium w szufladzie chciałam zobaczyć, jak wygląda inne oblicze matematyki. W publikacji znajdziemy trochę teorii i wiele eksperymentów na pograniczu matematyki, fizyki i chemii. Mamy okazję przekonać się jak można wykonać zasady symetrii w budowaniu np. domowych kalejdoskopów, ale i w przygotowywaniu wzorów, jakie możemy później wykorzystać do zaprojektowania tapety… A może przyda Wam się domowy szyfrator? W zrozumieniu jego działania pomogą na pewno permutacje. Co ciekawe, znajduje się tutaj także coś dla humanistów – poznamy zasady, na jakich opiera się tworzenie moskalików i kilku innych form poetyckich. Książka pozwala poznać praktyczną, niezwykle ciekawą stronę matematyki. Stronę, które na pewno nie poznamy na zajęciach szkolnych…, a szkoda, bo jest ona niezwykle fascynująca.

Obie książki pomagają lepiej zrozumieć świat nauki – pokazują jego fascynująca i praktyczną stronę. Polecam każdemu, kto chce w matematyce i biologii odnaleźć coś nowego – coś wyjątkowego.

Za udostępnione egzemplarze dziękuję Wydawnictwu PWN.