Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL- A. Klim

tak się kręciłoKultowy film – coraz częściej szafujemy takim określeniem i traci ono swoje znaczenie. Jednak kiedy wspominamy takie tytuły jak Nóż w wodzie, Popiół i diament, Krótki film o zabijaniu czy Sami swoi, Miś i Seksmisja, to bez wątpienia mamy do czynienia z kultowymi obrazami okresu PRL. Jak powstawały te dzieła. Jak dobierano aktorów mających odegrać główne role? Nie było castingów i milionowych budżetów. A co było? Tego dowiedzieć się można z najnowszej książki Andrzeja Klima Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL.

W książce możemy „zajrzeć” na plan filmowy najbardziej znanych filmów okresu PRL. Oprócz wyżej wymienionych autor zaprasza nas do zapoznania się z historią powstania: Rejsu, Nocy i dni, Popiołu i diamentu, Ziemi obiecanej i Przesłuchania. W czasie czytania poszczególnych rozdziałów poznajemy nie tylko smaczki z planów filmowych, ale i cały mechanizm działania filmowej „machiny”, który wyglądał znacznie inaczej niż to, z czym mamy do czynienia dzisiaj. Możliwości polskich reżyserów i producentów były także znacznie okrojone, w porównaniu z tym, czym mogli cieszyć się ich koledzy po fachu z zachodu. Chodzi tutaj zarówno o ograniczone środki finansowe, jak i działania cenzury oraz specjalnych komisji orzekających o tym, czy film w ogóle powstanie.

Tak się kręciło… to ciekawa propozycja dla miłośników historii kina, ale i pasjonatów okresu PRL. Czyta się ją bardzo dobrze. Można też dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, o których powszechnie się nie mówi. Autor rozmawiał z wieloma osobami – aktorami, reżyserami, producentami oraz osobami odpowiedzialnymi za „techniczne” sprawy na planie. Dzięki temu obraz, jaki przedstawia w książce jest pełny i miarodajny.

Dodatkowo, po ściągnięciu specjalnej aplikacji na telefon lub inne urządzenie mobilne można obejrzeć fragmenty omawianych w książce filmów, co pozwoli wczuć się w klimat tamtych lat.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN