W pułapce pamięci – David Baldacci
W ostatnim czasie otrzymałam propozycję przeczytania trzech książek, o wydawać by się mogło, bardzo podobnym zarysie fabuły. Jedną z nich była powieść W pułapce pamięci. Akurat tę książkę zostawiłam sobie na konie. Bardzo się z tego cieszę, gdyż była to jedna z lepszych i ciekawszych powieści sensacyjnych/thrillerów, jakie ostatnio czytałam.
Ramy powieści idealnie wpisują się w założenia gatunku – mamy tutaj byłego policjanta po przejściach. Główny bohater Amos Decker przeżył prawdziwą traumę, o której z uwagi na defekt swojego mózgu, nie uda mu się nigdy zapomnieć. Śledztwo mające na celu wyjaśnienie tragedii utknęło w ślepym punkcie. Kiedy w najmniej oczekiwanej chwili pojawia się trop mogący wyjaśnić sprawę, w miasteczku dochodzi do kolejnej tragedii – maskary w szkole średniej. Czy obie sprawy może coś łączyć? Odpowiedź na to pytanie nie będzie łatwa, gdyż każda kolejna wskazówka rodzi tysiące nowych pytań i jeszcze bardziej gmatwa śledztwo.
David Baldacci postawił na podstawy gatunku. I wykorzystał je bardzo dobrze. Stworzył ciekawych bohaterów i intrygę, której rozwiązanie zaskakuje. Według mnie dobrym zabiegiem ze strony autora było wykorzystanie w powieści zagadnień z zakresu neurologii. Główny bohater jest sawantą, ma synestezję oraz hipertmezję*. Dlatego można powiedzieć, że jest swego rodzaju superbohaterem. Autor nie boi się też poruszać trudnych społecznie tematów, jak chociażby przemoc wobec kobiet i odmienności.
Akcja powieści trzyma w napięciu od początku. Później czytelnik ma chwilę na złapanie oddechu. Warto w tym momencie zaczerpnąć dużo powietrza, gdyż później będzie coraz szybciej i mocniej…
Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu (Grupa Wydawnicza Publicat)
* synestezja – to pojęcie oznaczające zdolność kojarzenia ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły i łączenie ich np. dźwięki kojarzone są z kolorami;
sawant – osoba, która przy uszkodzeniu mózgu wykazuje wybitne zdolności w jednej konkretnej dziedzinie, często wiąże się to z doskonałą pamięcią;
hipertymezja – super pamięć.