Obcy u naszych drzwi – Zygmunt Bauman

obcy u naszych drzwiWydarzenia ostatnich miesięcy pokazują wyraźnie, że problem masowej migracji ludności z krajów Bliskiego Wschodu dalej budzi wielkie kontrowersje. Zjawisku temu przygląda się jeden z najbardziej znanych polskich filozofów i socjologów – Zygmunt Bauman. W swojej książce Obcy u naszych drzwi dokładnie omawia to zjawisko. Czy należy się bać tej migracji? Czy jest ona jedynie demonizowana przez określone grupy? Kim są osoby szukające nowego miejsca do życia z dala od swoich domów, kultury i religii?

Jak pokazuje w swojej książce Zygmunt Bauman – masowe migracje towarzyszą ludzkości od bardzo dawna. Zmieniają się jedynie powody, kierunki i natężenie migracji. Zmianie ulegają także reakcje krajów, w jakich uciekinierzy szukają schronienie i nowego domu. Migracja, z którą mamy do czynienia obecnie wzbudza ogromny strach. I to właśnie w głównej mierze strach jest wyznacznikiem tego, jak odbierana jest obecna migracja. Dlatego cały czas powstają nowe kontrowersje – z jednej strony mamy do czynienia z dziećmi i kobietami, które szukają schronienia i spokojnego miejsca, gdzie będą mogły żyć bez obaw przed bojownikami. Z drugiej mamy właśnie tych bojowników, którzy niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Media, władze i różnego rodzaju organizacje budują odmienny wizerunek osób starających się o azyl w Europie, co również dolewa oliwy do ognia.

Wielu specjalistów powtarza, że to, jak będziemy odnosić się do imigrantów, jest sprawdzianem dla zachodnich społeczeństw.

Obcy u naszych drzwi to kolejny, bardzo ważny głos w tej głośnej dyskusji. Autor przytacza wątki oraz tematy, które pozwalają każdemu przeanalizować swoje poglądy na temat masowej migracji. W książce znajdziemy między innymi refleksje dotyczące uchodźców, a także kwestie tego, jakie mają oni znaczenie dla naszego społeczeństwa. Jest tu wiele odniesień do pism. Autor przedstawia różne poglądy, co pozwala mieć lepszy ogląd na całą sprawę.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.