Kościół szpiegów – tajna wojna papieża z Hitlerem – M. Riebling

Hikościół szpiegówstoria kościoła katolickiego wiąże się z wieloma tajemnicami i niedomówieniami. Wiele kontrowersji wzbudzają również najnowsze dzieje tej instytucji. Wystarczy wspomnieć sytuację, jaka miała miejsce w czasie II wojny światowej i pontyfikatu Piusa XII. Właśnie ten temat w swojej książce Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem porusza Mark Riebling.

Kardynał Pacelli, który z czasem został wybrany na papieża i wybrał imię Pius XII, powszechnie uważany był za człowieka o poglądach proniemieckich. Krytykowany przez współczesnych sobie, za bierną postawę i brak głośnego sprzeciwu temu, co robił Hitler. Jednak to tylko jedna strona medalu. Jak się okazuje, papież intensywnie działał na rzecz walki z hitleryzmem. W Watykanie i w Niemczech działała cała siatka szpiegów. Papież miał wgląd również w plany zamachów na życie Hitlera, z których na nieszczęście żaden nie doszedł do skutku, co o ironio uważane było za opatrzność bożą.

Książka Kościół szpiegów pokazuje zupełnie w innym świetle działania papieża i kościoła w okresie II wojny światowej. Oficjalnie musiał on zachować w miarę dobre lub też neutralne stosunki z Niemcami, dla ochrony ludności wyznania katolickiego, z drugiej prowadził tajne działania, mające na celu inwigilację planów nazistów oraz współpracę z aliantami. Autor opiera się na dokumentach archiwalnych, do których uzyskał dostęp. Warto tutaj podkreślić, jak dużo pracy włożył w przygotowanie tej książki. Co ważne, jest to opracowanie historyczne, jednak książkę czyta się niczym najlepsze thrillery i powieści sensacyjne. Jest to ogromny plus dla tego rodzaju publikacji. Bogata bibliografia oraz przypisy pozwalają na lepsze zrozumienie tekstu oraz odszukanie dodatkowych informacji na tematy poruszane w książce. Dodatkowo w publikacji znajduje się wiele archiwalnych fotografii z omawianego okresu.

Książka przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom dobrych książek historycznych z zakresu II wojny światowej czy historii kościoła, ale także tym, którzy lubią tajemnice, teorie spiskowe i sensację.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.