Dogoterapia – K. Sipowicz, E. Najbert, T. Pietras

dogoterapiaPies najlepszym przyjacielem człowieka – to stwierdzenie, kiedy spojrzy się na historię stosunków na linii człowiek – pies nabiera zupełnie innego znaczenia. Psy towarzyszą ludziom praktycznie od początku ludzkości. Z czasem zaczęto doceniać rolę psa w różnego rodzaju terapiach. Jak odkryto, że towarzystwo psów może korzystnie wpłynąć na proces leczenia i w jakich schorzeniach wykorzystuje się terapie z udziałem psa – te kwestie omawiają Kasper Sipowicz, Edyta Najbert i Tadeusz Pietras w książce Dogoterapia.

Dogoterapia to monografia poświęcona w całości zagadnieniu, jakim jest kynoterapia, czyli terapia, w której głównym motywatorem jest kontakt ze zwierzęciem. Autorzy wyjaśniają najważniejsze zagadnienia związane z dogoterapią – między innymi formy terapii z psem, standardy etyczne obowiązujące dogoterapeutów, jak chroni się zwierzęta oraz w jakich schorzeniach dogoterapia daje najlepsze efekty.

Jednak to nie wszystko. Dla pełniejszego obrazu w publikacji umieszczono także rys historyczny dogoterapii oraz przedstawiono jak na przestrzeni wieków zmieniał się stosunek do zwierząt. Wskazują również na nasz stosunek do zwierząt w dużym stopniu wpływa religia. W książce przedstawiono również zarys dziejów dogoterapii w Polsce z uwzględnieniem rozwiązań wykorzystywanych w krajach anglosaskich.

Dogoterapia nie jest obszerną książką, dzięki czemu skupia się na tym, co najważniejsze. Nie ma tutaj długich wywodów. Wiedza przekazana jest w ciekawy i skondensowany sposób. Jest to publikacja przede wszystkim dla osób, które chcą zapoznać się z tematem, jakim jest wykorzystanie psów w terapii.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN