Damskie Laboratorium – Angelika Gumkowska

damskie laboratoriumKosmetyki, po które sięgamy, aby pielęgnować nasze ciała często zawierają wiele tajemniczych substancji. Często są to związki chemiczne, które mogą mieć szkodliwy wpływ na naszą skórę – podrażniać ją czy przesuszać, a także nasilać alergię. A co, gdyby przygotować kosmetyki dla siebie w domu, przy użyciu dobrze nam znanych składników? Jedna z najnowszych publikacji Wydawnictwa PWN – Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki podpowiada, jak to zrobić.

Damskie laboratorium to książka opracowana przez Angelikę Gumkowską. Autorka przygotowała 50 sprawdzonych przepisów na przygotowanie kosmetyków w zaciszu własnego domu. Są propozycje wykonania bardzo prostych preparatów pielęgnujących, które nie wymagają większych przygotowań czy specjalistycznych umiejętności jak np. sole do kąpieli, kule kąpielowe czy odżywcze serum i olejki. Są też propozycje przygotowywania szminek, balsamów czy kremów, które wymagają już większej wprawy i nakładu pracy, a także receptury, według których przygotujemy mydło od podstaw. Autorka wskazuje także, w jaki sposób można modyfikować określone receptury i czy można zastąpić wybrane składniki. Oprócz tego przy recepturach opisuje właściwości i zastosowanie ważnych składników kosmetyku. Przy każdym z przepisów podany jest także sposób użytkowania, sposób przechowywania, a także czas, w jakim kosmetyk jest przydatny do użytku.

Jednak przepisy na kosmetyki to tylko część zawartości tej publikacji. Autorka sporo miejsca poświęca temu, aby opisać w jaki sposób bezpiecznie i prawidłowo przygotowywać kosmetyki. Doradza, jaki sprzęt wybrać – co jest koniecznym wyposażeniem domowego laboratorium. Wyjaśnia, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa oraz higieny w czasie przygotowywania kosmetyków we własnym domu. Oprócz tego opisuje poszczególne materiały i sprzęty, które są wykorzystywane do tworzenia domowych kosmetyków. Wspomina również o tym, czym są naturalne kosmetyki oraz porusza kwestie certyfikowania tych wyrobów.

W ostatniej części znajduje się słownik wybranych składników kosmetycznych. Dzięki niemu o wiele lepiej można dobierać składniki do modyfikowanych przez siebie przepisów, ale i kupować świadomie kosmetyki drogeryjne.

Książka doskonale sprawdzi się dla osób, które zainteresowane są naturalną pielęgnacją ciała. Nawet laik poradzi sobie z przygotowaniem soli kąpielowej czy mieszanki olejków do pielęgnacji twarzy i ciała, a z czasem można tworzyć bardziej zaawansowane formuły i przygotowywać kosmetyki nie tylko dla siebie, ale i dla najbliższych.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.