Córka handlarza jedwabiem – Dinah Jefferies

córka handlarza jedwabiem Wietnam to dla większości z nas kraj pełen tajemnic i egzotyki. Jego historia jest mało znana, a kultura fascynuje i zachwyca. To właśnie w Wietnamie akcję swojej najnowszej powieści umieściła Dinah Jefferies. Córka handlarza jedwabiem, bo o niej mowa przenosi nas do Wietnamu, który targany jest niepokojami związanymi z działaniami partyzanckimi Viet Minh (później Wietkong), mającymi na celu pokonać Francuzów, którzy wówczas byli włodarzami Wietnamu.

Główną bohaterką powieści jest młoda, wkraczająca w dorosłość Nicole – pół Francuska, pół Wietnamka. To właśnie jej pochodzenie jest przyczyną wielu rozterek, które naznaczą jej dorosłe życie. Dodatkowym obciążeniem dla niej jest rodzinna tragedia z przeszłości. Nikole na tle zawieruchy, jaką tworzą działania wojenne pomiędzy Francuzami i Wietnamczykami będzie musiała się określić kim jest i po której stronie się opowiedzieć. A będzie to tym bardziej trudne, że w jej otoczeniu pojawia się dwóch młodych i przystojnych mężczyzn, którzy pragną zwrócić na siebie jej uwagę. Jednym z nich jest Mark, współpracujący z jej ojcem handlarz jedwabiem, drugim kuzyn najlepszej przyjaciółki, Wietnamczyk Tran.

Córka handlarza jedwabiem to książka napisana prostym i przystępnym językiem. Jest to z pewnością dobra propozycja dla osób, które lubią książki z romansem na tle wydarzeń historycznych. Jednak według mnie książka jest trochę nierówna – miejscami akcja niepotrzebnie jest rozciągnięta, co sprawia, że opowieść momentami traci na atrakcyjności. Akcja jest też trochę przewidywalna, gdyż autorka bazuje na dobrze znanych w tego typu literaturze schematach. Dużym atutem jest to, jak autorka przedstawiła relacje między Nicole i jej siostrą, a także rozterki młodej kobiety, która wyrosła na skraju dwóch kultur będąc jednocześnie cząstką obu z nich. Ciekawie też zostało przedstawione tło historyczno-społeczne. Autorka zaznacza, że przed napisaniem powieści odbyła podróż do Wietnamu i widziała miejsca, które opisuje. Na początku książki jest też krótkie kalendarium związane z historią Wietnamu, co może nieco rozjaśnić niektóre zagadnienia osobom, które nie znają w ogóle historii tego regionu.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins