Zmyl trop. Na barykadach prywatności w sieci

zmyl-tropCzy zachowanie prywatności w sieci jest jeszcze możliwe? Każdego dnia korzystamy z serwisów społecznościowych, bankowości internetowej, poczty elektronicznej… Przeglądamy setki stron internetowych. Na każdej z nich zostawiamy po sobie wyraźny ślad. W jaki sposób można go zatrzeć? Czy jest to w ogóle możliwe? O tym właśnie piszą autorzy publikacji Zmyl trop. Na barykadach prywatności w sieci.

Książka jest niewielka i ma skromną szatę graficzną. Jednak jej wnętrze to prawdziwa skarbnica wiedzy, dla osób, które chcę się przeciwstawić powszechnej inwigilacji prowadzonej w sieci. Pytani o śledzenie w sieci, często mówimy o atakach hakerskich czy wyciekach informacji, ale czy faktycznie tylko w takich sytuacjach jesteśmy śledzeni? Oczywiście, że nie. Udostępniając wiadomości na profilach społecznościowych pozwalamy, by praktycznie każdy mógł „wchodzić” w nasze życie – znajomi, potencjalni pracodawcy i całkiem obce osoby. A zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na stronach internetowych pokazują się Wam reklamy produktów z ostatnio odwiedzanego sklepu internetowego, albo na portalu społecznościowym proponują Wam kliknięcie w artykuł z popularnego portalu? Wszystko przez tak zwane ciasteczka, które śledzą nasze ruchy w sieci i pozwalają na dostosowanie reklam do tego co nas interesuje.

Czy można zatem jakoś ochronić swoją prywatność w sieci? Autorzy książki Zmyl trop. Na barykadach prywatności. przedstawiają czytelnikom przewodnik dotyczący jednej z technik określanej mianem zaciemniania. W publikacji opisane jest dokładnie czym jest zaciemnianie, wyjaśnione zostały również podstawowe zagadnienia związane z tym zjawiskiem. W dalszej części autorzy przedstawiają techniki, które można wykorzystać do zaciemniania. Wszystko jest przedstawione w przystępny sposób, nawet dla osób, które nie za bardzo znają się na „tych wszystkich internetach”. Autorzy bazują na przykładach zaczerpniętych z historii (np. unikaniu sygnału radarowego przez samoloty bojowe), bądź zamienianie się kartami lojalnościowymi w marketach.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy tego rodzaju działania są etyczne. Również i o tym przeczytamy w książce Zmyl trop. Na barykadach prywatności. 

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Naukowemu PWN.