Wegan nerd – Alicja Rokicka

2363_wegan_nerdKuchnia roślinna – co myślicie, gdy słyszycie te słowa? Czy przed oczami stają Wam talerze wypełnione sałatą i innymi „chwastami”? Takie przekonanie panuje wśród wielu osób, a w szczególności tych, które nie znają dokładnie kuchni wegańskiej. Stereotypowe myślenie o kuchni wegańskiej próbuje przełamać Alicja Rokicka – autorka bloga i książki Wegan nerd. Moja roślinna kuchnia.

Czym zatem jest dieta wegańska? Jest to dieta, w której wyeliminowane zostały wszystkie produkty zwierzęcych oraz takich, których produkcja wiąże się z eksploatacją zwierząt. Zatem w kuchni wegańskiej nie znajdziemy nie tylko mięsa, ale i jajek, mleka czy miodu. Czy zatem można jeść smacznie, zdrowo i różnorodnie? Oczywiście, że tak. Kuchnia roślinna wcale nie musi być nudna. Bazą dla wielu dań są tutaj rośliny strączkowe oraz tofu. Weganie przygotowują z nich dania wytrawne, ale i pyszne słodkości. Przepisy, które przygotowała Alicja Rokicka z pewnością staną się inspiracją dla wielu osób, które chcą zacząć swoją przygodę z kuchnią roślinną, ale nie mają pomysłu na to, jakie dania i z czego przygotowywać. W książce znajdziemy przepisy będące wariacjami na temat dań, które zna każdy z nas – jest przepis na zupę pomidorową, którą kochają wszyscy, na makarony czy naleśniki. Są też przepisy kuchni orientalnych, które rozgrzewają ciało i pobudzają zmysły. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – smaki, które dobrze zna, a także coś nowego, co warto spróbować. Są tutaj wariacje na temat tradycyjnych dań, które można przygotować na świąteczną kolacje, a także propozycje wegańskich fast-foodów (tak popularnych ostatnio burgerów). Dodatkową zaletą jest to, że do większości przepisów, które proponuje autorka, wystarczą nam składniki dostępne w wielu sklepach spożywczych. Chociaż są też i takie, w których będzie trzeba wykorzystać bardziej egzotyczne przyprawy.

Autorka oprócz propozycji przepisów na dania wegańskie przybliża czytelnikowi to czym jest weganizm i dlaczego się na niego zdecydowała. Opisuje także wykorzystywane przez siebie najczęściej składniki i radzi, co powinno znaleźć się w kuchni osoby, która chce przygotowywać dania przedstawione w książce.

Dodatkowym atutem tej publikacji jest piękna oprawa graficzna. Zdjęcia przedstawiające potrawy sprawiają, że przeglądając książkę, chce się jeść wszystko co zostało tu opisane. Wszystkie rozdziały zostały ozdobione także akwarelami w wykonaniu autorki.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.