Ofiara – Karin Slaughter

ofiara_9788327620675Karin Slaughter – to nazwisko przewijało się w moich planach czytelniczych już od jakiegoś czasu. Dużo słyszałam o „Moich Ślicznych” jednak do tej pory nie przeczytałam żadnej książki tej autorki. Okazja się nadarzyła, kiedy nakładem Wydawnictwa Harper Collins Polska ukazała się książka Ofiara.

Książka rozpoczyna się od znalezienia ciała Dale’a Hardinga – byłego policjanta, który miał szemraną przeszłość. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że jego ciało znaleziono w jednym z budynków należących do Marcusa Rippy’ego popularnego koszykarza, który kilka miesięcy temu został oskarżony o brutalny gwałt. Śledztwo w tej sprawie zakończyło się fiaskiem dla agenta Willa Trenta. Prowadzenie nowego śledztwa dodatkowo utrudnia fakt, że w całą sprawę może być wmieszana była żona Trenta, z którą łączy go mroczna przeszłość…

Ofiara to już bodajże ósma część przygód agenta Willa Trenta. W powieści można zatem odnaleźć odniesienia do poprzednich części. Jednak główny wątek opowieści stworzonej przez Karin Slaughter jest osobny, więc po książkę mogą sięgnąć osoby, które tak jak ja wcześniej nie czytały nic autorstwa Slaughter.

Autorka postawiła na kilka równoległych wątków – mamy tutaj główne śledztwo, a także wyraźne odniesienie do jednej z poprzednich spraw, która wcześniej nie została rozwiązana, ale wszystko wskazuje na to, że może teraz znajdzie swój finał – ale czy tak będzie na pewno? Jest też wątek związany ze swoistym trójkątem, którego osią jest właśnie agent Trent. Autorka poświęca sporo czasu także relacją pomiędzy członkami grupy dochodzeniowej. Do tego dochodzi wiele wątków pobocznych. Wydawać by się mogło, że całość będzie zbyt skomplikowana i będzie tego wszystkiego zbyt wiele. Jednak autorka doskonale prowadzi zarówno postaci, jak i wszystkie stworzone przez siebie wątki. Powieść jest ciekawa, dobrze wpisuje się w założenia gatunku. Dodatkowo ma ciekawie zarysowane tło społeczne i psychologiczne.

Tempo akcji jest dobre, choć miejscami mogłoby nieco przyśpieszyć. Autorka cały czas trzyma nas w niepewności praktycznie do samego końca, chociaż i zakończenie nie pozwala nam spokojnie odłożyć historii Willa Trenta na bok.

Ofiara to dobra propozycja dla osób szukających książki wpisującej się idealnie w założenia gatunku, jakim jest thriller z wątkiem psychologicznym. Jest tutaj wiele codziennej brutalności, jaką spotyka się na ulicach wielkich, amerykańskich miast, ciekawa intryga i dobrze poprowadzeni bohaterowie.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins Polska.