Od koła do Formuły 1 – Michał Gąsiorowski

2368_od_kola_do_formuly_1Stukanie do drzwi – to pan listonosz przyniósł kolejną przesyłkę z książkami, w której znajdowała się jedna książka dla mojego synka – Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji. Z prędkością światła rozerwaliśmy kopertę, synek chwycił książkę, pobiegł do pokoju i w ciszę panującą w domu przerywał tylko dźwięk przewracanych kartek oraz okrzyki „wow”, „o ja”, „super”. „Mamo! Choć poczytać!”

Od koła do Formuły 1 to książka wprost stworzona dla miłośników motoryzacji. Oczywiście jest dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale sama też chętnie ją oglądałam i czytałam, mąż również z zaciekawieniem się z nią zapoznał. Wiedza przedstawiona w książce pozwala na poznanie podstawowych zagadnień związanych z motoryzacją. Autor rozpoczął swoją opowieść od wyjaśnienia, dlaczego koło odegrało tak ważną rolę dla rozwoju ludzkości. Dalej możemy przeczytać o pierwszych prototypach maszyn jeżdżących i automobilach. Druga część książki to przedstawienie sylwetek najważniejszych konstruktorów i samochodów w dziejach. Dowiemy się między innymi jaki samochód został wyprodukowany w największej ilości egzemplarzy, co się stało z pierwszymi planami samochodów Citroen oraz dlaczego Ford T był dostępny w każdym kolorze pod warunkiem, że był to czarny. Również polskie klasyki motoryzacji doczekały się swojego rozdziału, w którym możemy przeczytać między innymi o syrence i warszawie.

Autor nie zapomniał też o fanach sportów motoryzacyjnych – poświęcił ostatnie dwa rozdziały najsławniejszym wyścigom i rajdom samochodowym. A ostatni rozdział to prawdziwa wisienka na torcie – przybliżenie sylwetek największych polskich kierowców sportowych na czele z Kajetanem Kajetanowiczem oraz Robertem Kubicą.

Duża ilość ilustracji, ciekawostki i przystępny język sprawiają, że jest to propozycja idealna dla każdego małego (i nieco większego) fana motoryzacji 🙂

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia