Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu – Anna Lange

clovis lafayW tym roku Wydawnictwo SQN rozpieszcza miłośników dobrego fantasy. Wśród ostatnich propozycji coś dla siebie znajdą osoby lubiące klasykę, a także coś nowszego. Jedna z ostatnich publikacji – Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu to propozycja dla osób, które czytelników ceniących sobie klimat XIX-wiecznych powieści kryminalnych. Autorka postarała się też o ciekawą oprawę z subtelną nutą dobrze skrojonego świata magicznego.

Autorka przenosi nas do Londynu za czasów panowania królowej Wiktorii. Możemy przyjrzeć się początkom działania specjalnego wydziału Scotland Yardu – Wydziału Spraw Magicznych, który jest delikatnie mówiąc nieco kontrowersyjny. Jedną z najważniejszych osób odpowiedzialnych za jego działanie jest młody nadinspektor John Dobson.

Dobson przypadkowo, podczas jednej z akcji spotyka dawnego znajomego ze szkoły prywatnej – Clovisa LaFay’a. Postać dość tajemniczą, pochodzącą z rodu arystokratycznego, który po wielu latach podróży i przebywania poza krajem powrócił do Londynu. Clovis to bardzo silny mag, który dołącza do zespołu prowadzonego przez dawnego przyjaciela. Do grupy głównych bohaterów należy także Alicja – siostra Johna, panna na wydaniu, która stara się kształtować swoje zdolności magiczne, ale jako że jest kobietą i to pochodzącą z mieszczaństwa drogę do tego ma utrudnioną…

Młodym bohaterom przyjdzie się zmierzyć z dość trudnym zadaniem. W Londynie zaczynają coraz częściej ginąć młode dziewczęta, a nawet dzieci. Nikt ich nie może odnaleźć, ale wszyscy przeczuwają najgorsze. Dodatkowo nad Clovisem wisi fatum związane z przeszłością jego rodziny…

Clovis LaFay to debiutancka powieść Anny Lange (jest to pseudonim autorki). Mimo tego, że intryga w książce nie jest może odkrywcza, gdyż bazuje na znanych schematach to powieść mnie dosłownie oczarowała. Autorka odtworzyła klimat powieści obyczajowych i kryminalnych charakterystyczny dla utworów XIX-wiecznych pisarzy. Początkowo może to stwarzać trudności dla czytelnika przyzwyczajonego do współczesnych powieści, jednak im dłużej czytamy, tym powieść bardziej wciąga. Ciekawie prezentuje się zarówno tło społeczne, jak i odniesienia do historii. Autorka na tle XIX-wiecznego Londynu opowiada alternatywną historię. Stworzyła też ciekawy system magiczny czerpiący między innymi z tradycji nordyckiej. Widać też wyraźnie inspirację mistrzami powieści obyczajowej i kryminalnej tworzących w XIX- wieku.

Autorka dużą uwagę przyłożyła do szczegółów, zarówno jeśli chodzi o budowanie wątków powieści, tła społeczno-historycznego, jak i wykreowanych postaci. Mam nadzieję, że jeszcze będzie można przeczytać kolejną powieść o przygodach Johna, Alicji i Clovisa, chociaż historia opowiedziana w tej książce została zamknięta.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu SQN