Pomyśl, zanim pomyślisz – Robert DiYanni

615192637oKsiążki dotyczące szeroko rozumianego myślenia i myśli samej w sobie często kojarzą się z rozwlekłymi wywodami filozoficznymi. Pomyśl, zanim pomyślisz to coś zupełnie wyjątkowego. Tej książki się nie czyta – ją się od razu połyka w całości. Fascynuje i porywa już od pierwszej strony. Dlaczego? O tym napiszę poniżej.

Kreatywne i krytyczne spojrzenie na życie – te dwie postawy często stawiane są przeciw sobie. Jednak jak pokazuje książka Pomyśl, zanim pomyślisz warto czerpać z nich obu, by osiągnąć to, co najważniejsze dla osób, które chcą szerzej patrzeć na świat – otworzyć swój umysł. Autor omawia po kolei wszelkie zagadnienia związane z kreatywnym i krytycznym myśleniem – zaczyna od podstaw, w tym od pokazania nam, co ogranicza nasze myślenie i w jaki sposób pozbyć się tych blokad. Omówione zostają też najważniejsze zagadnienia związane z tematem, by w kolejnych rozdziałach i podrozdziałach przejść do bardziej szczegółowych kwestii. Teoria przedstawiona została tutaj w sposób przystępny praktycznie dla każdego. Jest to wiedza skondensowana w pigułce, dzięki czemu książka nie jest rozwleczona, nie ma tu wielostronnicowych wywodów dotyczących jednego zagadnienia. To sprawia, że czyta się ją w iście błyskawicznym tempie. A co najważniejsze wiedza przekazana przez autora zostaje w głowie bez konieczności wielokrotnego powtarzania sobie czytanej treści.

Dodatkowo w każdym rozdziale autor podaje praktycznie zastosowania przedstawianych przez siebie technik pozwalających na korzystanie z tego, co daje nam kreatywne i krytyczne myślenie. Przykłady są proste, ale pozwalają doskonale opanować i przyswoić sobie wiedzę zawartą w książce.

W książce Pomyśl, zanim pomyślisz znajduje się także wiele ciekawostek. Autor wielokrotnie odwołuje się do życia Leonarda da Vinci (który często uznawany jest za największy i najbardziej otwarty umysł wszech czasów). Istotne jest też to, że autor posiłkuje się przykładami, które mogą trafić praktycznie do każdego czytelnika, niezależnie od tego, czy posiada umysł krytyczny czy kreatywny.

Jest też wiele nawiązań do innych publikacji związanych zarówno z kreatywnym, jak i krytycznym myśleniem. Z pewnością sięgnę po kilka z wymienianych przez autora książek, w tym po Kradnij jak artysta, która już jakiś czas temu pojawiła się na mojej liście must read. O tej książce wspominam tutaj nie bez powodu. Niektórym może się to wydać zaskakujące, ale autor pokazuje, że jedną z technik na otwarcie umysłu i wypracowanie własnego stylu jest naśladowanie innych. Dlaczego? O tym przeczytacie w książce. Na pewno będziecie zaskoczeni.

Pomyśl, zanim pomyślisz to książka, która mnie niezwykle pozytywnie zaskoczyła. Wrócę do niej na pewno.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.