Pętla dobrego samopoczucia – C. Cenderstrom, A. Spicer

pętla dobrego samopoczuciaSzczęście i dobre samopoczucie – coraz częściej jesteśmy zasypywani obrazami sugerującymi, że musimy być szczęśliwi niezależnie do sytuacji. Pokolenie wellness żyje w wiecznym przeświadczeniu, że dążenie do szczęścia jest wartością samą w sobie. Ale co się dzieje wtedy, kiedy zaczynamy czuć się źle, choćby na chwilę? Książka Pętla dobrego samopoczucia to ciekawe studium zjawiska, jakim staje się przymus pozytywnego myślenia.

Czy pętla dobrego samopoczucia dotyczy każdego z nas? Powoli tak się dzieje, że faktycznie zapętlamy się we własnych poszukiwaniach szczęścia i tego co nas uszczęśliwia. Dodatkowo praktycznie z każdej strony „krzyczą” do nas bilbordy i reklamy sugerujące nam to, że zmiana stylu życia, zwłaszcza z wykorzystaniem konkretnego produktu nas uszczęśliwi, poprawi nasze samopoczucie. Niezależnie od naszej sytuacji życiowej musimy szukać plusów i być szczęśliwi…

Dobrym przykładem tego zjawiska jest to, jak pokazywane jest macierzyństwo – w materiałach reklamowych, ale i w programach edukacyjnych widzimy szczęśliwe mamy i uśmiechnięte maluszki, które są wprost idealne, mamy nie mają problemów. Oglądając to młode mamy, borykające się z problemem z karmieniem piersią, baby blusem czy depresją mają wyrzuty sumienia, że nie są idealne i szczęśliwe. A przecież to taka kolej rzeczy, że życie daje nam cudowne momenty i te mniej dobre. Najważniejsze jest zachowanie równowagi, którą zaburza dążenie do szczęścia na siłę. Jednak grup, które można przypisać do tego schematu jest wiele…

Pętla dobrego samopoczucia to książka przedstawiająca analizę tego zjawiska, swoisty case study, który warto przeczytać niezależnie od tego, czy wpisujemy się w schemat opisany w książce. Autorzy przytaczają wiele przykładów. Jest też dużo odniesień do badań naukowych oraz analiz psychologiczno-społecznych. W książce jest wiele odniesień do kultury powszechnej i życia codziennego. Autorzy zadbali też o to, żeby w książce znalazły się lżejsze elementy, które sprawiają, że mimo poważnej tematyki i momentami typowo naukowego języka, książkę czyta się przyjemnie.

Polecam też szczegółowo przeczytać wstęp do publikacji, który przygotowała Małgorzata Halber. Mówi dużo o tematyce książki i sam w sobie jest niezwykle ciekawy.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.