Nawyk samodyscypliny, Nawyk samodyscypliny w pracy

nawyk samodyscyplinyJak często zdarzyło się Wam powiedzieć – dzisiaj tego nie zrobię, jutro mam więcej czasu to się spokojnie wyrobię. Nadchodzi jutro i co? Znowu odkładamy nasze zadania i tak dochodzi do tego, że pewnego dnia budzimy się i czeka na nas wiele zadań, z którymi z pewnością się nie wyrobimy na czas. Jednocześnie chcąc odpocząć mamy wyrzuty sumienia, że nie wykonujemy pilnych zadań i narastają nam zaległości. Jak wyrwać się z tego błędnego koła? Pomocne mogą okazać się poradniki, które przygotował dr Niel Flore, a które ukazały się nakładem wydawnictwa One Press – Nawyk samodyscypliny i Nawyk samodyscypliny w pracy.

Książka Nawyk samodyscypliny porusza temat związany z efektywnością pracy, w bardzo ogólny sposób i odnosi się zarówno do naszych codziennych czynności w życiu prywatnym, jak i w pracy. Na wielu przykładach pokazuje, jak zmienić swoje nawyki, by praca była efektywniejsza, nie odkładać zadań na „święte nigdy”, a także by cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia (warto pamiętać, że efektywny wypoczynek, sprawiający satysfakcję i rozwijające nasze horyzonty, również korzystnie wpływa na wydajność naszej pracy). Autor przekonuje nas, że przede wszystkim powinniśmy zmienić podejście do samych siebie. Kolejnym krokiem jest opracowanie odpowiedniego harmonogramu dnia i pozbycie się złych nawyków. No właśnie, ale jak je rozpoznać i sobie z nimi poradzić? W pierwszym rozdziale autor opisuje powody, dla których odkładamy zadania – często okazuje się, że powodem jest to, że boimy się, że nim nie podołamy, a także, paradoksalnie, że nie będziemy mieli na wszystko czasu. Kolejne rozdziały to omówienie sposobów odkładania działań i możliwości radzenia sobie z tym problemem.

W książce znajdziemy ciekawe przykłady na to, jak prosto można zreorganizować swój dzień, by zyskać więcej czasu na efektywne działanie.

Uzupełnieniem wiedzy zawartej w książce Nawyk samodyscypliny jest publikacja Nawyk samodyscypliny w pracy tego samego autora. Tym razem skupia się on na zagadnieniach związanych z efektywnym wykonywaniem zadań w pracy. Początkowo autor przedstawia podstawowe techniki radzenia sobie z problemem odkładania zadań i brakiem samodyscypliny. Kolejne rozdziały podpowiadają, w jaki sposób wyznaczać sobie odpowiednie cele, jak zarządzać czasem, a także gdzie szukać motywacji, koncentrować się na wyznaczonych celach oraz efektywnie komunikować z innymi. Ciekawym rozdziałem jest także ten, w którym poruszona została kwestia zarządzania pracownikami wykazującymi skłonności do odkładania zadań.

Czy metody opisane w tych książkach są skuteczne? Tak jak to z poradnikami tego typu bywa, jedni ocenią je jako niezwykle skuteczne, dla innych będą jedynie wyznacznikiem dla dalszych poszukiwań. Według mnie w obu tych książkach znajduje się kilka porad, które z pewnością ułatwią zarządzanie własnym czasem, a co za tym idzie, zwiększenie własnej efektywności.

Za udostępnione egzemplarze dziękuję Wydawnictwu OnePress (Grupa Wydawnicza Helion).