Londyn w czasach Sherlocka Holmesa – Krystyna Kaplan
Londyn – jedno z najstarszych i największych miast świata. Kusi wielowiekową historią, multikulturowością i niesamowitą atmosferą. Postanowiłam w końcu się tam wybrać. Miałam wyjątkowego przewodnika. Był nim nikt inny jak sam Sherlock Holmes – postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. To wszystko za sprawą jednej z najnowszych publikacji Wydawnictwa PWN – książki Londyn w czasach Sherlocka Holmesa.
Londyn w czasach Sherlocka Holmesa to publikacja stanowiąca coś pomiędzy przepięknym albumem a przewodnikiem po mieście. Jednak jest to przewodnik nietypowy, gdyż przenosi nas nie tylko do stolicy Zjednoczonego Królestwa. Dzięki niemu możemy cofnąć się w zasie i zobaczyć jak wyglądał Londyn w czasach, gdy „pomieszkiwał” w nim jeden z najsłynniejszych detektywów literackiego świata.
Artur Conan Doyle akcje swoich powieści umieścił w czasach sobie współczesnych, dzięki czemu czytelnicy otrzymali niezwykle realistyczne opowieści z dozą dreszczyku i emocji. Historie opowiedziane przez Doyle’a zyskały na tyle wiernych miłośników, że gdy autor postanowił uśmiercić swojego bohatera mieszkańcy Londynu nosili żałobę i niejako wymusili na nim „wskrzeszenie” swojego ulubieńca. Doyle zrobił to niezbyt chętnie, gdyż jak się okazuje nie lubił Holmesa…
Jednak wracając do książki Londyn w czasach Sherlocka Holmesa, to mogę śmiało powiedzieć, że jest to publikacja, która sprawi najwięcej satysfakcji miłośnikom słynnego detektywa, ale i pasjonatom historii Londynu, zwłaszcza z przełomu epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej. Autorka – Krystyna Kaplan – przekrojowo opisuje najważniejsze dla tego okresu przemiany społeczno-gospodarcze, a także kulturowe. Dzięki temu można lepiej zrozumieć ówczesny świat. W dziesięciu rozdziałach poruszane zostały między innymi kwestie związane z imperializmem, rozwojem przemysłu, życiem codziennym mieszkańców Londynu, sztuką, a także rodzącą się kryminalistyką (ten rozdział powinien zaciekawić wszystkim miłośników dobrych kryminałów). Autorka w kilku miejscach opowiada też historie Polaków, którzy byli związani z Londynem. Na kartach książki pojawiają się takie nazwiska jak Fryderyk Szopen, Maria Curie Skłodowska, Joseph Conrad, Ignacy Jan Paderewski czy Cyprian Kamil Norwid…
Wydanie jest bogato ilustrowane zdjęciami z okresu wiktoriańskiego i edwardiańskiego oraz rozlicznymi grafikami, co znacznie zwiększa wartość tej publikacji. Można śmiało powiedzieć, że jest to propozycja dla kolekcjonerów i pasjonatów, ludzi interesujących się historią, dawną fotografią i Londynem, który nieprzerwanie zachwyca…
Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.