Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią – Boguś Janiszewski

40b680a2eaf77dafc7a194304795e160fc9da9d3Słysząc słowo ekonomia przeciętny, polski zjadacz chleba dostaje gęsiej skórki i niezbyt miłych dreszczy. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu wszystkie te formułki używane przez specjalistów z dzieciny ekonomii są tak skomplikowane, że trudno je zrozumieć, a co dopiero wyjaśnić małemu dziecku czy nastolatkowi. Czy zatem można podać te, tak ważne również w codziennym życiu informacje w bardziej przystępnej formie? Okazuje się, że można i w ciekawy sposób zrobił to Boguś Janiszewski w książce pod dużo mówiącym tytułem – Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią  * i podtytule bo często sami o tym nie wiedzą.

Na przeczytanie książki zdecydowałam się po zapoznaniu z kilkoma opiniami na jej temat. Publikacja ta bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Wiedza z dziedziny ekonomii jest przestawiona w niej w prosty i przystępny dla każdego sposób. Wszystko, co tutaj jest napisane, zrozumie zarówno dziesięciolatek, jak i czterdziestolatek, który nigdy nie miał styczności z szeroko rozumianą ekonomią.

W książce poruszane są kwestie związane z tym, czym są pieniądze, jak się je tworzy i dlaczego nie można ich sobie dodrukować na życzenie. W dalszych rozdziałach przedstawione są kwestie związane z bankami, gospodarką i budżetem domowym.

Całości dopełnia subtelny humor, który przejawia się również w ilustracjach bogato uzupełniających treść książki. Dzięki takiemu zabiegowi podstawowa wiedza z zakresu ekonomii jest podana w taki sposób, że chcemy od razu wiedzieć więcej i więcej 🙂

Książka Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią  w domyśle jest przeznaczona dla dzieci od 10 lat. Jednak niektóre kwestie są przedstawione tak, że i młodsze dzieci bez problemu je zrozumieją. Ja czytałam rozdział o historii pieniądza z moim pięciolatkiem i bardzo go zainteresował, bo w końcu jak to można było płacić rybkami lub kamyczkami 😉

Forma książki i sposób, w jaki została przedstawiona w niej wiedza bardzo przypadł mi do gustu i sama z dużym zaciekawieniem ją przeczytałam. Jeśli więc chcecie porozmawiać ze swoimi dziećmi o oszczędnościach czy zarządzaniu kieszonkowym, to z pewnością ta pozycja Wam to znacznie ułatwi.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Publicat (Grupa Wydawnicza Publicat)