Angielski szpieg – Daniel Silva

angielski szpiegKiedy za oknem pojawia się szaruga, warto sięgnąć po lekturę, która wyrwie nas z marazmu i pozwoli jednocześnie się zrelaksować. Dla mnie takimi książkami w większości przypadków są powieści sensacyjne, w których z założenia ma dziać się wiele i szybko. Tym razem towarzystwa przez ostatnie dni dotrzymywał mi Angielski szpieg autorstwa Daniela Silvy. Czy spełnił moje oczekiwania?

Książka rozpoczyna się dość spektakularnie i z wielką pompą, bo oto już na przywitanie jesteśmy świadkami śmiałego zamachu na byłą żonę następcy brytyjskiego tronu. Kto go dokonał i dlaczego? Odpowiedź na pierwsze pytanie znajduje się dość szybko – to Eamon Quinn, który jest znanym „fachowcem do wynajęcia”. Ma powiązania między innymi z IRA. Jednak nikt nie wie, kto zlecił mu zabicie księżnej i dlaczego. Zadanie odnalezienia Eamona Quinna zostaje powierzone Gabrielowi Allonowi, który musi odświeżyć swoje dawne znajomości, by móc odnaleźć Quinna.

Gabriel to również wysokiej klasy specjalista związany zarówno z brytyjskim, jak i izraelskim wywiadem. Jest też specjalistą z zakresu renowacji dzieł sztuki. W najbliższym czasie ma się również powiększyć jego rodzina, dlatego nowe zadanie powierzone mu przez brytyjski wywiad nie jest mu do końca na rękę. Mimo oporów zgadza się jednak odnaleźć Quinna. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż Irlandczyk często zmienia swój wygląd, dane personalne i miejsce zamieszkania… Tak rozpoczyna się bardzo niebezpieczna misja …

Angielski szpieg to moje pierwsze spotkanie z twórczością Daniela Silvy. Oczekiwałam bardzo dużo i otrzymałam dobrą książkę, która umiliła mi kilka jesiennych wieczorów. Już na początku czytania można mieć wrażenie, że autor osnuł fabułę swojej książki na kilku autentycznych wydarzeniach i motywach, które znamy z innych powieści tego typu. Jednak czytając nie odczuwa się znużenia czy przesytu, bo autor niezwykle zręcznie żongluje losami swoich bohaterów i przygotowuje dla nich wiele zaskakujących zwrotów akcji.

Angielski szpieg to książka, która spodoba się przede wszystkim miłośnikom powieści szpiegowskich. Każdy szczegół związany właśnie z tym aspektem opowieści jest dopracowany wręcz do perfekcji. Możemy dowiedzieć się sporo o działaniach brytyjskich i izraelskich służb wywiadowczych. Jest także co nieco o szkoleniach rosyjskich szpiegów, a także odrobina historii – np. dywersyjne działania Stasi czy KGB. Szpiegostwu jest poświęcone tutaj naprawdę dużo miejsca.

Powieść jest dość obszerna, ale czyta się ją dobrze dzięki wielu zwrotom akcji oraz dużej liczbie w większości dobrych dialogów. Autor też w ciekawy sposób kreuje swoich bohaterów, zarówno tych głównych jak i pobocznych.

Angielski szpieg to był dobry wybór na jesienny wieczór. Książka zaciekawiła mnie na tyle, że chętnie sięgnę po inne książki tego autora.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins.