Uwaga Wilk! I inne bajki Ezopa

uwaga wilkEzop to postać na wpół legendarna. Najprawdopodobniej był niewolnikiem, który stworzył jedne z pierwszych bajek na świecie. Jego utwory przetrwały ponad 2000 lat, gdyż w krótkiej, niekiedy zabawnej formie ukazują prawdę o nas samych. W ciągu wieków bajki Ezopa były modyfikowane i dodawano do nich kolejne morały. Wydawcy na całym świecie przygotowywali różnorodne wersje tych krótkich opowieści. Do księgarń trafiła niedawno książka przygotowana przez Cristobala Joannona, do której ilustracje przygotowała Agata Raczyńska. Mowa oczywiście o książce Uwaga wilk! I inne bajki Ezopa.

W książce zostały w dość nowatorski sposób przedstawione najbardziej znane utwory Ezopa, ale także i bajki, które są mniej znane (ale równie dobre). Możemy zatem przeczytać tutaj między innymi o kruku i lisie, o żółwiu i zającu, o pracującej mrówce i leniwym koniku polnym, ale i o skarbie rolnika czy dębie i trzcinie.

Każda z opowieści ma formę krótkiej ilustrowanej historii – przypominającej nieco komiks. Ta zabawna i prosta forma sprawia, że bajki są zrozumiałe dla najmłodszych czytelników. Oczywiście opowieści te niosą za sobą przesłanie również dla dorosłych, bo to do nich w pierwotnej wersji były kierowane.

Uwaga wilk! I inne bajki Ezopa to także ciekawe spojrzenie na klasykę literatury. Okrojona forma sprawia, że bajki są atrakcyjne i przystępne, w sam raz by zachęcić do czytania pełnych wersji, a także innych utworów tego typu tworzonych w późniejszych latach przez bajkopisarzy wzorujących się na Ezopie.

Na końcu książki znajduje się kilka słów o samym Ezopie. Jego historia opowiedziana jest w podobnej formie, jak bajki.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.