Ta, którą znam – Małgorzata Warda

ta, którą znamTa, którą znam to moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Wardy. Początkowo nie wiedziałam, czego się spodziewać. Z każdą kolejną stroną powieść coraz bardziej mnie wciągała, by na koniec zaskoczyć tym, co przygotowała autorka dla stworzonych przez siebie bohaterów.

Ada to młoda, niezwykle popularna modelka, która zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki w świecie filmu. Jednak za sukcesami zawodowymi kryje się jej osobisty dramat. Życie rodzinne tli się gdzieś daleko w Polsce… Ciążą nad nią także demony przeszłości. Dramat, który wydarzył się kilkanaście lat temu.

W czasie przygotowań do kolejnej, dużej kampanii Ada dostaje rozpaczliwy telefon z Polski. Musi wracać do domu, gdyż jej siostra miała wypadek. Co tam na nią czeka oprócz cierpiącej siostrzenicy? Czy da o sobie znać bolesna przeszłość?

Dodatkowo w tle pojawia się zagadka morderstwa sprzed lat, która do dziś nie została rozwiązana…

Ada to postać niezwykle skomplikowana, dobrze zbudowana, przez co szybko można się z nią zidentyfikować. Jej rozterki i problemy mogą dotyczyć praktycznie każdego z nas. Również inni bohaterowie są interesujący, by nie powiedzieć, że intrygujący. Mamy tutaj różne modele zachowań społecznych. Dobrze przedstawione są w szczególności relacje pomiędzy Adą i jej siostrą.

Małgorzata Warda w książce Ta, którą znam porusza wiele trudnych tematów – jest tutaj mowa między innymi o przemocy w rodzinie, alkoholizmie, przemocy wobec kobiet, a także wykorzystywaniu przez silniejsze jednostki.

W czasie czytania przez cały czas wyczuwalny jest pewien niepokój, co również wpływa na odbiór powieści. Na każdej stronie czai się ukryty mrok, który subtelnie daje o sobie znać.

Ta, którą znam to kolejna część serii Kobiety to czytają! Wydawnictwa Prószyński i ska, dlatego na końcu możemy znaleźć pytania dotyczące treści powieści. Już sama historia stworzona przez Małgorzatę Wardę daje dużo do myślenia, a przygotowane pytania pozwalają na głębsze zastanowienie się i odpowiedź na pytanie, co ja bym zrobiła/zrobił w sytuacji danego bohatera.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska.