Pamiętnik Mary Berg

pamiętnik mary bergWspomnienia z czasów wojny i okupacji zawsze wzbudzają wiele emocji. Na rynku wydawniczym pojawiają się co jakiś czas nowe pozycje oparte na pamiętnikach osób, które przeżyły piekło obozu czy getta. Jedną z nowszych i ciekawszych propozycji jest książka Pamiętnik Mary Berg, w której zostały zawarte wspomnienia młodej dziewczyny, która swoje dorosłe życie rozpoczęła w warszawskim getcie.

Mary Berg w swoim pamiętniku, który zaczęła pisać w 1939 roku, opisuje przede wszystkim lata spędzone w getcie warszawskim. W zeszycie umieszcza wiele swoich przemyśleń. W swoich opisach i opiniach jest obiektywna. Zachowuje zdrowy rozsądek i osąd. Mimo młodego wieku, w jej wypowiedziach można dojrzeć dojrzałość oraz życiową mądrość, która rzadko występuje u osób w jej wieku.

Warto podkreślić, że Pamiętnik Mary Berg pisany jest z nieco innej perspektywy, niż większość tego typu książek. Matka Mary dzięki posiadanym dokumentom mogła poświadczyć swoje amerykańskie pochodzenie. Dzięki temu jej cała rodzina mogła cieszyć się wieloma przywilejami, które sprawiały, że życie w getcie było bardziej znośne. Pokazuje również, że każdy chciał mieć namiastkę swojego dawnego, normalnego życia. 

Mary pokazuje w swoich wypowiedziach swój świat, a także świat ludzi, którzy nie mieli takich „przywilejów”, jak jej rodzina. Opisuje tragedie, biedę i krzywdę ludzi mieszkających wokół niej.

Książka jest ciekawa przede wszystkim dlatego, że pokazuje getto z różnych stron. Widzimy życie ludzi z różnych sfer, co rzadko można spotkać w tego rodzaju książkach. Jest to wartościowa lektura, dająca dużo do myślenia.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska.