Pajęczyna Charlotty – E.B.White

pajęczyna charlottyAutorzy opowieści dla dzieci chętnie umieszczają w swoich książkach bohaterów zwierzęcych. Nie inaczej robił E.B.White, którego znamy między innymi z opowieści o przygodach Stuarta Malutkiego. Tym razem w nasze czytelnicze ręce trafiła inna cudowna i pełna ciepła opowieść – Pajęczyna Charlotty.

Pajęczyna Charlotty to jedna z najbardziej znanych na świecie opowieści dla dzieci. Jej bohaterami są ludzie i zwierzęta żyjące na farmie. Mała świnka Wiluś została uratowana przez Franię – córkę jednego z farmerów. Wiluś był bardzo słaby i dziewczynka samodzielnie go karmiła butelką. Dzięki temu nawiązała się między nimi silna nić przyjaźni. Kiedy świnka została oddana do państwa Zuckerman – wujostwa Frani, dziewczynka całymi dniami przesiadywała w stodole, w której mieszkał Wiluś.

U państwa Zuckermanów Wiluś poznaje nowych przyjaciół, wśród których znajduje się tajemnicza pajęczyca Charlotta. Początkowo świnka podchodzi do niej z dużą rezerwą, ale z czasem nawiązuje się między nimi bardzo silna przyjaźń i to właśnie Charlotta opracowuje plan uratowania Wilusia przed losem jaki szykuje dla niego pan Zuckermann.

Pajęczyna Charlotty to przede wszystkim piękna opowieść o przyjaźni, godności i szacunku do życia dla każdej istoty. W książce poruszane są tematy ważkie, ale przedstawione w przystępny dla dzieci sposób. Autor zadbał też o to, aby obok poważnych tematów pojawiły się też i zabawne sceny, które urozmaicają całą historię. Ciekawie przedstawione zostało tu życie na farmie, zarówno to ludzkie, jak i zwierzęce. Autor zadbał też o ciekawe rozwiązanie różnych problemów, które na swojej drodze spotykają bohaterowie.

Książka ma w sobie pewną magię i potrafi zauroczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to dobra lektura na dobranoc, ale jej wspólne czytanie pozwala na rozpoczęcie interesujących dyskusji o życiowych sprawach.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.