Mądrzej, szybciej, lepiej – Charles Duhigg

mądrzej, szybciej, lepiejJaki jest sekret efektywności? Czy w ogóle można zwiększyć efektywność swojej pracy? Autor książki Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności przekonuje nas, że można usprawnić swoją pracę i to przy użyciu niezwykle prostych technik, które można bez problemu wypróbować w różnych sytuacjach.

Charles Duhigg to autor bestsellerowej publikacji Siła nawyku. 17 października w księgarniach pojawi się jego najnowsza książka Mądrzej, szybciej, lepiej. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa PWN miałam okazję zapoznać się z jej treścią, jeszcze przed premierą. I powiem szczerze, że bardzo się cieszę, że ta publikacja wpadła w moje czytelnicze ręce, gdyż jest to bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla osób, które pragną zwiększyć efektywność swoich działań.

W książce znajdziemy historie zwykłych ludzi, takie które mogły spotkać każdego z nas. Zostały one dobrane w taki sposób, by idealnie obrazować zagadnienia omawiane przez autora. Możemy przeczytać między innymi o badaniach analityków Google w dziedzinie pracy zespołowej, opracowywaniu nowych programów szkoleniowych dla armii Stanów Zjednoczonych, a także o tym, w jaki sposób wiszącą w powietrzu klapę Krainy Lodu przekuto w spektakularny sukces. W kilku rozdziałach poznajemy też losy Roberta, który po wspólnej podróży z żoną do Ameryki Południowej popadł w apatię, pielęgniarki, która nieświadomie uratowała życie dziecka, a także pilotów, którym udało się opanować awaryjną sytuację w powietrzu

W swojej najnowszej książce Charles Duhigg skupia się na zagadnieniach związanych między innymi z motywacją, pracą zespołową, koncentracją, celami, zarządzaniem kapitałem ludzkim, podejmowaniem decyzji, pomysłowością, kreatywnością i przyswajaniem informacji, czyli wszystkim tym, co jest potrzebne do efektywnej pracy. Autor opiera się na najnowszych badaniach naukowych. W głównej mierze z takich dziedzin jak neurologia, ekonomia behawioralna czy psychologia. Dużymi garściami czerpie także z doświadczenia wysoko postawionych dyrektorów, reformatorów jednostek rządowych, ale i scenarzystów filmowych czy pilotów samolotów pasażerskich. Na podstawie zgromadzonych materiałów pokazuje nam, że jeśli chcemy zmienić swój proces pracy na bardziej efektywny, musimy przede wszystkim zmienić nasze postrzeganie świata. Wtedy będziemy mogli inaczej podejmować decyzje i lepiej pracować.

Po powyższym opisie część z osób może dojść do wniosku, że Mądrzej, szybciej, lepiej to książka trudna, bo poruszająca kwestie typowo naukowe, z dziedzin, które wielu z nas są obce. Jednak nic bardziej mylnego. Mimo poważnych i ważnych treści, książka jest napisana zrozumiałym językiem, a informacje podane w niej można łatwo sobie przyswoić właśnie dzięki życiowym przykładom.

Na końcu publikacji znajduje się praktyczny przewodnik po technikach, jakie autor opisuje w swojej książce. Dodatkowo warto zapoznać się z treścią wstępu i zakończenia książki, gdyż i one pozwalają lepiej zrozumieć pewne kwestie opisane w poszczególnych rozdziałach.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN