Ceausescu. Piekło na ziemi – Thomas Kunze

ceaucescuCeausescu. Piekło na ziemi to biografia jednego z największych dyktatorów powojennej Europy. Jego rządy nie były tak krwawe jak te, które sprawowali Stalin czy Pol Pot. Jednak dla mieszkańców Rumunii przygotował on istne piekło na ziemi. Rządy Ceausescu określane są jako jedne z najbardziej restrykcyjnych w bloku państw będących pod wpływem Związku Radzieckiego.

Ceausescu sam siebie kazał nazywać Synem Słońca lub Miodem Świata – już samo to świadczy o jego megalomanii oraz żądzy władzy absolutnej. Rumuński dyktator był zafascynowany zmianami, jakie w swoich krajach wprowadzali Mao Zedong oraz Kim Dzong Un. Na ich wzór starał się też zmienić Rumunię…

Warto wspomnieć, że kariera polityczna Ceausescu rozwinęła się dość szybko, co może dziwić, szczególnie na tle tego, jak często podkreśla się to, że początkowo był on wręcz analfabetą… Kolejne lata jego rządów to budowanie rządu składającego się z bliższej i dalszej rodziny, likwidacja „niewygodnych” współpracowników. Dla zwykłych mieszkańców Rumunii te czasy należały do najgorszych w dziejach kraju. W czasie, gdy rodzina rządząca pławiła się w luksusach, społeczeństwo głodowało, było inwigilowane i nic nie można było z tym zrobić.

Ceausescu. Piekło na ziemi to pozycja po raz pierwszy wydana w Niemczech w 2000 roku. Dzisiaj uznawana jest za klasyczną pozycję dotyczącą dziejów Rumunii. Autor przedstawił tu bardzo dobrze sylwetkę dyktatora. W swojej książce skupił się głównie na latach, w których Ceausescu doszedł do władzy oraz na jego powolnym upadku. Jednak z tej pozycji dowiemy się również sporo o dzieciństwie Conducatora i jego życiu rodzinnym. Dobrze zarysowana została sytuacja społeczno-polityczna całego opisywanego okresu, co pozwala na lepsze zrozumienie tego, co działo się wtedy w Rumunii i dlaczego niewykształcony „człowiek znikąd” zyskał tak szybko poparcie wśród elit, co otworzyło mu drogę do władzy.

Książka, podobnie jak inne pozycje z serii „Oblicza zła” jest dość pokaźną pozycją napisaną typowo naukowym językiem, z obszernymi przypisami, które pozwalają nam jeszcze lepiej zrozumieć opisywane wydarzenia. Pokaźna bibliografia umożliwia odszukanie innych książek związanych z tą tematyką.

Ceausescu. Piekło na ziemi to propozycja dla osób, które są zainteresowane tematyką, ale mogą po nią sięgnąć również osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z książkami historycznymi.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska.