Baśnie i legendy polskie

baśnie i legendy polskieBaśnie i legendy polskie to kolejna propozycja od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, która przypomina nam klasyczne opowieści. Tym razem najmłodsi czytelnicy mają okazję zapoznać się z treścią polskich podań, legend i baśni…

Baśnie i legendy polskie to obszerny zbiór historii z terenów całej Polski. Znajdziemy tutaj opowieści zarówno z Wielkopolski, Małopolski, Warmii i Mazur, gór i pomorza. Spotkamy tutaj utopce, diabły, chochliki, ale i postaci na wpół legendarne, takie jak chociażby król Popiel, Wandę, która Niemca nie chciała i św. Kingę.

Wśród autorów poszczególnych historii znajdziemy osoby, które silnie kojarzą się z „odświeżaniem” ludowych podań i legend miejskich, jak chociażby Artur Oppman posługujący się pseudonimem Or-Ot, ale i wielu innych sławnych twórców, np. Janinę Porazińską czy Janusza Korczaka.

Warto też wspomnieć kilka słów o ilustracjach w tej książce. Ich autorem jest Mirosław Tokarczyk, który tworzył ilustracje do takich publikacji jak seria książeczek Poczytaj mi mamo.

Uważam, że tego rodzaju książki, jak zbiory baśni i legend regionalnych powinny znaleźć się w każdym domu, gdyż pozwalają lepiej poznać nasze korzenie oraz kulturę, która jest piękna i warto ją kultywować.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.