Żony SS-manów. Kobiety w Elitarnych kręgach III Rzeszy – Grurdun Schwarz

Zbrodnie hitlerowców to temat dość często poruszany, zarówno w literaturze faktu, jak i prozie. Jako głównych zbrodniarzy ukazuje się mężczyzn. Ich kobiety – żony, matki i córki często pokazywane są jako osoby nieświadome tego, co się wokół nich działo. Jednak takie przekonanie jest mylne. Ukazuje to Gurdun Schwarz w swojej książce – Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy.

Książka Gurdun Schwarz to bardzo dobre opracowanie historyczne bazujące na wielu dokumentach oraz wspomnieniach osób związanych z ówczesnymi wydarzeniami. W pierwszej części autorka skupia się na tym, by ukazać, jak wyglądały struktury SS. Szeroko opisane zostały tutaj kwestie związane z zawieraniem związków małżeńskich, a także wyborem odpowiednich kandydatek, które będą rodziły doskonałe dzieci i godnie reprezentowały swoich mężów i cały niemiecki „idealny” naród.

Zarówno mężczyźni należący do SS, jak i kobiety, które chciały wyjść za nich, musieli udowodnić swoje nieskazitelne pochodzenie patrząc wstecz aż do XVII/XVIII wieku. Jak się okazuje nie było to wcale takie łatwe, a wielu, nawet bardzo ważnych członków struktur SS miało problemy z otrzymaniem zgody na małżeństwo. Przykładem może być tutaj chociażby doktor Josef Mengele okrzyknięty mianem „Anioła Śmierci”.

Kolejne części poświęcone są życiu małżonek SS-manów zarządzających obozami koncentracyjnymi, gettami i zajmującymi się sprawami związanymi z polityką prowadzoną przez hitlerowców. Możemy poznać między innymi to, jak wyglądało życie Gertrud Landau, Liny Heydrich, Irene Mengele i Marianne Boger. Jest też rozdział poświęcony dzieciom odwiedzających ojców w miejscach pracy oraz żyjących w osiedlach przy obozach koncentracyjnych.

Żony SS-manów … to książka, która otwiera oczy na wiele kwestii. Pokazuje, jak zachowywały się w większości przypadków kobiety, którym przyszło żyć z mężczyznami wysoko postawionymi w strukturach SS. Jest to opracowanie bardzo szczegółowe, napisane typowo naukowym językiem, więc w pierwszej kolejności powinny sięgnąć po tę książkę osoby, które są zainteresowane tematyką II wojny światowej, a także obozami koncentracyjnymi i gettami. Publikacja przygotowana przez Gudun Schwarz stanowi doskonałe uzupełnienie innych opracowań poruszających wyżej wymienione kwestie.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i s-ka