Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna – Maja i Jan Łozińscy

wojciech kossak. opowieść biograficznaWojciech Kossak to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy. Pochodził z rodziny artystycznej – jego ojcem był nie mniej sławny Juliusz Kossak, bratem Tadeusz Kossak. Wojciech Kossak to także ojciec dwóch wybitnych autorek – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. To, że był wielkim artystą, wie praktycznie każdy Polak. Kossak specjalizował się w scenach batalistycznych. Do jego największych dzieł i to dosłownie zaliczyć należy przede wszystkim Panoramę Racławicką, a także szereg innych obrazów przedstawiających najznamienitsze epizody w polskiej wojskowości np. Olszynkę Grochowską. Jednak, jakim człowiekiem był prywatnie? Jakie miał namiętności i jakie bolączki? O tym właśnie można dowiedzieć się z niezwykle ciekawej publikacji Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna Mai i Jana Łozińskich.

Publikacja, jak sama nazwa wskazuje, nie jest typową biografią. Można powiedzieć, że jest to wyważone połączenie fabuły i klasycznej biografii. Dzięki takiemu zabiegowi książkę czyta się nader przyjemnie i z ogromnym zaciekawieniem. Dodatkowo, dzięki temu, że autorzy zdecydowali się na taką formę przedstawienia życiorysu sławnego malarza, możemy poznać tło społeczno-polityczne epok, w którym przyszło żyć Kossakom. Osobiście bardzo lubię takie rozwiązania, gdyż czytelnik, szczególnie taki, który nie za dobrze orientuje się w temacie, może w interesujący sposób, zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi danej osoby czy wydarzenia.

Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna to książka niezbyt obszerna jak na biografię. Dlatego trzeba mieć na względzie to, że nie wszystkie kwestie zostały tutaj dogłębnie poruszone. Jednak to, co zostało tutaj napisane wystarcza, by zasiać ziarno zamiłowania dla twórczości Kossaka oraz zainteresować jego osobą i epoką, w której przyszło mu żyć. Dodatkowo tekst jest wzbogacony czarno-białymi fotografiami z prywatnych archiwów rodziny Kossaków oraz kolorowymi reprodukcjami obrazów Wojciecha Kossaka. W książce znajduje się też wiele odwołań do prywatnej korespondencji malarza. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty listów Wojciecha Kossaka do żony. Pisali do siebie dużo listów, z uwagi na to, że malarz często podróżował. W listach tych można znaleźć fragmenty dotyczące miłości, zdrady czy zazdrości… Jest to o tyle ciekawe, że widać w nich nietypową osobowość Kossaka oraz jego podejście do życia i bliskich.

Według mnie jest to dobra pozycja dla osób zainteresowanych postacią Wojciecha Kossaka. Z przyjemnością przeczytają ją również osoby lubiące nietypowe biografie. Jest to też dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z poznawaniem warunków społeczno-politycznych panujących w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Sporo jest także informacji o życiu ówczesnych europejskich artystów. Warto przeczytać, a później sięgać po kolejne pozycje rozwijające poszczególne zagadnienia.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.