Wakacje nad morzem – Carolyn V. Murray

wakacje nad morzemJane Austen to jedna z najciekawszych autorek pochodzących z XIX-wiecznej Anglii. Jej powieści chwalone były już przez współczesnych jej pisarzy i krytyków. Są doceniane również przez współczesnego czytelnika. Za jedną z najciekawszych powieści jej autorstwa uważa się Rozważną i romantyczną. Jest to powieść zaliczana do pierwszego etapu twórczości Austen. Pierwowzorem dla bohaterek tej powieści miały być Jane i jej siostra Cassandra. Czy faktycznie tak było, czy w czasie pisania tej powieści Jane Austen przeżyła swoją największą miłosną przygodę?

Wakacje nad morzem. Historia miłosna Jane Austen to książka, dzięki której możemy lepiej poznać losy słynnej autorki. Jest to oczywiście fabularyzowana opowieść, chociaż osnuta na prawdziwych wydarzeniach. Powieść rozpoczyna się w momencie, kiedy młodziutka Jane Austen przeżywa swoje pierwsze wielkie zauroczenie mężczyzną. Równie wielkie jest jej rozczarowanie, gdy okazuje się, że będzie on zmuszony do ślubu z bogatszą kobietą. Jej ukochany znika bez słowa wyjaśnienia, a dziewczyna wszystkiego dowiaduje się od „życzliwych”.

Po pewnym czasie w życiu Jane pojawia się nowy mężczyzna i jeszcze silniejsze uczucie. Czy tym razem nastąpi szczęśliwe zakończenie?

Główne wydarzenia opisane w powieści nawiązują do jednej z corocznych wypraw nad morze. To właśnie wtedy Jane poznała Fredericka Barnesa, porucznika Marynarki Królewskiej. Cassandra w swoich wypowiedziach podkreślała, że był to mężczyzna życia jej siostry. Te osoby, które znają historię życia Jane Austen będą wiedziały, jak zakończył się ten wielki romans. Inne z pewnością będą śledziły losy głównych bohaterów.

W książce znajdziemy też dużo odniesień do wspomnianej już Rozważnej i romantycznej, a także Dumy i uprzedzenia. Na kartach Wakacji nad morzem znajdują się obszerne fragmenty stylizowane na cytaty zaczerpnięte z tych powieści.

Sam pomysł na Wakacje nad morzem jest dość ciekawy. Jednak momentami miałam wrażenie, że autorka wzięła postać Jane Austen i osadziła ją w jej własnej powieści, co nie do końca mi odpowiadało, gdyż spodziewałam się nieco innego rozwiązania.

Książka jest napisana lekkim i przystępnym językiem. Postać Jane zachowuje cechy, które wyróżniały pisarkę. Autorka Wakacji nad morzem dobrze też oddała klimat ówczesnej Anglii, a także tamtejszą obyczajowość, co jest dużym plusem dla całej powieści.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.