Podróż dookoła świata – Nikola Kucharska

2335_podroz_dookola_swiataPodróż dookoła świata to motyw, który często pojawia się w literaturze. Wystarczy wspomnieć jedną z najpopularniejszych książek Juliusza Verne. Tym razem Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma dla najmłodszych nieco inną propozycję. Nie jest to powieść, a ilustrowana historia opowiadająca, jak wygląda Podróż dookoła świata z północy na południe i ze wschodu na wschód widziana oczami dwóch rodzin, które zdecydowały się na tak odważny krok.

Książka ma postać rozkładanej harmonijki (długość książeczki to ok. 3 m). Po jej rozłożeniu naszym oczom ukazuje się mnogość postaci, kolorów, a przy bliższym przyjrzeniu się, również poleceń do wykonania i ciekawostek. Autorką tej publikacji jest Nikola Kucharska, która znana jest jako ilustratorka innych książek Wydawnictwa (nam jak na razie najbardziej podobały się przesympatyczne koty z książeczki Opowiem Ci mamo, co robią koty).

W czasie jednej i drugiej podróży można poznać przesympatyczne rodziny podróżników i razem z nimi poznawać świat. Na ilustracjach umieszczono ciekawostki dotyczące najważniejszych miejsc i wydarzeń dla danego regionu. W wielu miejscach są też ukryte zagadki dla osób, które zdecydowały się wybrać na wycieczkę dookoła świata.

Pomysł na książkę jest ciekawy, a ilustracje zabawne i pozwalające na dużo zabawy i śmiechu. Z synkiem spędziłam dobrych kilka godzin na szukaniu przeróżnych zwierząt, roślin i stworów. Jednak w niektórych miejscach wszystkiego jest, jakby za dużo i trudno znaleźć niektóre z wyznaczonych elementów. Dlatego też jest to propozycja raczej dla nieco starszych dzieci, które będą bardziej wytrwałe w rozwiązywaniu wyznaczonych zadań, czyli szukaniu wyznaczonych elementów.

Podsumowując. Dużo zabawy, dużo śmiechu i fajna okazja do poszerzania wiedzy o świecie :)

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.