Moje miejsce na ziemi – Carlole Matthews

moje miejsce na ziemiMoje miejsce na ziemi jest pierwszą książką Carole Matthews, po którą sięgnęłam. Opowieść bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, a nawet oczarowała. Dlaczego? O tym za chwilkę, wpierw kilka słów o samej fabule tej historii.

Ayesha jest młodą kobietą – matką i żoną. Jednak nie jest szczęśliwa w aranżowanym przez rodziców małżeństwie. Jej mąż Suresh jest brutalny, porywczy i apodyktyczny. Znęca się cały czas nad Ayeshą. Dlatego kobieta pewnej nocy postanawia zabrać swoją córkę Sabinę i uciec…

Obie przez przypadek trafiają do rezydencji należącej do dawnej gwiazdy muzyki – Heydena Danielsa, który również przeżywa swój osobisty dramat. W domu mieszkają także Crystal, tancerka egzotyczna oraz Joy, starsza kobieta, wiecznie w złym humorze. Wszystkie osoby mieszkające w tym domu dostały niezłego kopniaka od życia. Dzięki wzajemnej pomocy próbują odzyskać spokój. Jednak czy to będzie faktycznie możliwe, kiedy mąż Ayeshi pała żądzą zemsty i nie odpuści poszukiwań, dopóki nie odnajdzie uciekinierek?

Moje miejsce na ziemi to wbrew pozorom opowieść niezwykle ciepła i urzekająca. Mimo że porusza tematy trudne – między innymi przemoc domową czy wykorzystywanie kobiet, jest napisana lekko i przystępnie, a jednocześnie porusza. Nie ma tutaj skomplikowanej fabuły, jednak książka ma coś, co przyciąga i nie pozwala się oderwać na chwilę. Akcja toczy się dobrym tempem i ciekawi praktycznie od początku. Jest tutaj nawet odrobina sensacji i dreszczyku. Jednak nie zaburza to spokoju, jaki bije z tej historii.

Opowieść jest pełna ciepła i nastraja pozytywnie. Bohaterowie są ciekawi. Żadna z postaci nie jest idealna, przez co możemy znaleźć w nich cząstkę siebie i szybciej przywiązujemy się do nich, do większości odczuwa się też sympatię i kibicuje, by los w końcu się do nich uśmiechnął.

Po Moje miejsce na ziemi warto sięgnąć, kiedy dopada nas przygnębienie i zaczynamy wątpić w siebie i to, że może być dobrze. Opowieść znacznie poprawia nastrój i daje nadzieję. Jest to też dobra książka, kiedy potrzeba wytchnienia od ciężkich, smutnych opowieści lub mrocznych kryminałów. Czyta się ją szybko i przyjemnie.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję wydawnictwu Harper Collins Polska.