Czar Chanel – Paul Morand

Morand_Czar Chanel_mO Coco Chanel powiedziano już dużo. Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Nienawiść ta bierze się głównie z tego, jakie poglądy reprezentowała ta słynna projektantka mody. Jednemu nie można zaprzeczyć – była to kobieta wyjątkowa, która raz na zawsze odmieniła modę damską. Ja dzisiaj również nie będę pisała o Coco Chanel, ani za dużo o treści książki, w końcu jest to jej biografia. Dość wyjątkowa, bo są to wspomnienia spisane przez jej wieloletniego znajomego – pisarza i podróżnika Paula Moranda. Dziś skupię się na historii tej wyjątkowej książki, jaką jest Czar Chanel.

Paul Morand poznał Coco Chanel w drugiej dekadzie XX wieku. Ponowne spotkanie nastąpiło kilkadziesiąt lat później, to właśnie wtedy Coco Chanel opowiada mu swoją historię – wspomina dzieciństwo, wychowanie przez ciotki i pierwsze dorosłe namiętności, przechodzi do dorosłego życia. Tak powstaje opowieść o wyjątkowych projektach, sukcesach, ale przede wszystkim o ludziach, z którymi miała okazję spotkać się Coco Chanel. Do grona jej znajomych zaliczyć można takie barwne postaci okresu secesji, jak chociażby Pablo Picasso, Igor Strawiński, Misia Sert, Winston Churchill…

Czar Chanel po raz pierwszy został wydany w 1976 r. i już wtedy zachwycił zarówno krytyków, jak i czytelników…

Kiedy książka trafia do rąk Karla Lagerfelda, wieloletniego współpracownika Coco Chanel, który obecnie zarządza całym domem mody Chanel, przygotowuje on ponad 70 ilustracji obrazujących treść książki. Tak właśnie powstała książka, którą miałam niewątpliwą przyjemność przeczytać.

Czar Chanel to książka wyjątkowa pod wieloma względami. Jest bardzo osobista i ma unikalny klimat. Można powiedzieć, że jest to autobiografia Chanel spisana jedynie przez Paula Moranda. Książka jest napisana w taki sposób, że trudno się od niej oderwać, czyta się ją bardzo przyjemnie, tym bardziej, że możemy poznać sekrety z życia możnych i wielkich tamtych lat.

Dodatkowym atutem tej publikacji jest piękna oprawa. Książka wydana jest na grubym, kredowym papierze, a w tekst wplecione zostały wyżej wspomniane ilustracje stworzone przez Karla Lagerfelda.

Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników słynnej projektantki. Publikacja przypadnie do gustu również osobom zaczytującym się w biografiach, w szczególności interesujących się okresem pierwszej połowy XX wieku.

Za udostępniony egzemplarz książki Czar Chanel dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.