W cieniu – Diane Chamberlain

W_cieniuLos pisze dla nas przeróżne scenariusze. Czasem na nasze szczęście musimy poczekać i przejść długą drogę wypełnioną cierpieniem i smutkiem. Tak też było w przypadku Joelle, dla której chwila zapomnienia początkowo była powodem do wstydu i zażenowania. Z czasem pozwoliła zrozumieć siebie i odnaleźć drogę do własnego szczęścia… Taka niezwykła historia opisana jest w kolejnej książce Diane Chamberlain – W cieniu, która ukazała się w serii Kobiety to czytają!

Joelle to pracownica socjalna w jednym z amerykańskich szpitali. Jej najbliższa przyjaciółka – Mara, w czasie porodu dostaje wylewu, który powoduje znaczne zmiany w jej mózgu. Ciężka choroba zbliża do siebie męża Mary – Liama i Joelle, ich przyjaźń powoli przeradza się w głębsze uczucie, które oboje wprawia w zakłopotanie. Chcąc pomóc swojej przyjaciółce Joelle zwraca się do osoby, która wiele lat temu miała uratować jej życie. Tą osobą jest lekarka uznawana za uzdrowicielkę. Czy kobieta faktycznie posiada cudowne umiejętności i pomoże Marze odzyskać zdrowie? Jak potoczą się dalej losy bohaterów tej opowieści?

Diane Chamberlain to pisarka, która potrafi wzbudzić wielkie emocje. Przekonałam się o tym czytając jej poprzednie powieści. Ogromne wrażenie wywarła na mnie książka Chcę Cię usłyszeć. Kiedy zaczęłam ją czytać, skończyłam dopiero o 5 nad ranem. Powieść W cieniu wzbudza również emocje, ale jest nieco bardziej spokojna i wyważona. Tym razem mamy do czynienia z innymi dylematami. Autorka porusza tutaj w głównej mierze temat moralny, jakim jest przyjaźń i miłość rodząca się na tragedii innej osoby.

Tłem dla dziejącej się współcześnie historii jest retrospekcja dotycząca narodzin Joelle oraz wydarzeń dotyczących uzdrowicielki i jej najbliższych.

Autorka podobnie jak w innych powieściach odpowiednio dozuje napięcie. Potrafi zaciekawić tak, że nie sposób oderwać się od książki (chociaż tym razem nie zarwałam nocy ;)). Bohaterowie są interesujący, mają swoje słabości, przez co są bliżsi nam i z ciekawością śledzimy ich losy.

Dużym plusem W cieniu jest zakończenie opowieści. Niezwykle zaskakujące i pozostawiające wiele kwestii do przemyślenia.

Na końcu książki, podobnie jak w innych publikacjach z serii Kobiety to czytają! znajduje się lista pytań dotyczących najtrudniejszych kwestii omawianych w książce. Skłaniają one do ponownego zastanowienia się nad treścią powieści i pozwalają na dogłębniejsze jej zrozumienie.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i s-ka