Strażniczka książek – Mechthild Gläser

strażniczka ksiażekKiedy czytamy książkę, przenosimy się na chwilę do wspaniałego świata wyobraźni. Przeżywamy wraz z bohaterami, na kartach powieści niesamowite przygody. Z pewnością każdy z nas ma jedną książkę, do której chętnie powraca i czyta w wolnej chwili. A co, gdyby można było dosłownie wejść do książki i wraz ze swoim ulubionym bohaterem wędrować po literackim świecie? Takie właśnie przygody przeżywa Amy Strażniczka książek, która wraz z Shere Khanem i Werterem próbuje uratować świat literatury przed wielkim niebezpieczeństwem…

Amy wraz ze swoją mamą Alexis wracają w rodzinne strony, by uporządkować swoje życie. Dziewczyna miała dość nieprzyjemny incydent w szkole, a jej mama rozstała się z ukochanym. Obie na niewielkiej wyspie należącej do Szkocji będą szukały swojego szczęścia. Kiedy przybywają na miejsce okazuje się, że matka skrywała przed Amy pewną rodzinną tajemnicę… Okazuje się, że młodzież z jej rodu pełni zaszczytną funkcję Strażników książek. Z czym to się wiążę i czy Amy uda się odnaleźć w tej roli, w momencie gdy całej literaturze zagraża ogromne niebezpieczeństwo?

Strażniczka książek to książka, która bazuje na bardzo ciekawym pomyśle, a raczej marzeniach każdego prawdziwego mola książkowego. Przecież niejednokrotnie każdy z nas marzył o tym, by móc porozmawiać ze swoim ulubionym bohaterem, o możliwości stanięcia z nim twarzą w twarz. Autorka w bardzo ciekawy sposób wykorzystuje te marzenia i tworzy interesującą historię.

Opowieść ta jest przeznaczona raczej dla nastolatków, jednak mi się bardzo podobała. Jest napisana lekkim, przystępnym i bardzo przyjemnym językiem. Czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Sprawdzi się na pewno w czasie letniego wypoczynku nad morzem lub w górach.

Strażniczka książek łączy w sobie elementy charakterystyczne dla takich gatunków jak fantasy, baśń, romans, kryminał, odrobina sensacji, a nawet grozy. Jest to mieszanka wyważona, tworząca intrygującą opowieść. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Na uwagę zasługują również bohaterowie wykreowani przez autorkę. Mechthild Gläser tchnęła życie w znane wszystkim postaci książkowe i dodaje im charakteru. Także postaci „realne” różnią się od siebie i przez to uzupełniają, co sprawia, że historia nie staje się monotonna.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i s-ka