Poddaję się. Życie muzułmanek w Polsce

poddaje-sie-zycie-muzulmanek-w-polsce-b-iext36581197Na życie muzułmanek często patrzymy przez pryzmat ogólnie panujących w zachodnim świecie stereotypów. Na nasz pogląd duży wpływ mają także skrajne wydarzenia, o których niestety słyszymy coraz częściej. Jak naprawdę wygląda życie muzułmanek mieszkających w krajach europejskich? Możemy dowiedzieć się tego z książki Anny J. Dudek Poddaję się. Życie muzułmanek w Polsce.

Autorka przygotowując się do pisania książki rozmawiała z żyjącymi w Polsce muzułmankami. Mimo że łączy te kobiety jedna religia, każda z nich jest inna i każda ma swoje poglądy na wiarę, życie codzienne, miłość, rodzinę, przyjaźń… W książce są też poruszane trudne tematy, takie jak dyskryminacja czy skrajne grupy wyznaniowe.

Anna J. Dobek rozmawia z Tatarkami, Irankami, Bośniaczkami, Polkami – konwertytkami… każda z nich opowiada swoją historię. Dla mnie szczególnie ciekawe okazały się opowieści konwertytek, czyli kobiet, które przeszły na islam już w dorosłym życiu. Interesujące są też opowieści Tatarek, które są muzułmankami, jednak w naszym kraju nie praktykują wiary, tak jak to ma miejsce w innych grupach.

Wypowiedzi kobiet uzupełnione są komentarzami arabistów oraz teologów. Dodatkowo w książce znajdują się także fragmenty Koranu i pism teologicznych odnoszące się do omawianych kwestii, co pozwala je lepiej zrozumieć

Książka Poddaję się. Życie muzułmanek w Polsce to nowa pozycja na rynku wydawniczym, dlatego poruszone zostały w niej też dość świeże wydarzenia, takie jak np. burza wywołana przez kobietę kąpiącą się w burkini w koszalińskim aquaparku.

Autorka z jednej strony stara się być z boku, nie oceniać swoich rozmówczyń, z drugiej w niektórych momentach dziwi się ich wypowiedziom. Stara się też konsultować ze specjalistami z zakresu arabistyki oraz stara się dowiedzieć jak najwięcej odnośnie interesujących ją kwestii. Jednak nie zawsze jest to możliwe, gdyż zgodnie z naukami nie o wszystkich tematach można rozmawiać z obcymi…

Książka jest warta przeczytania, gdyż pozwala zobaczyć jak wygląda codzienne życie muzułmanek w naszym kraju i jak zmienia się stosunek do nich w związku z ostatnimi wydarzeniami. Lektura pozostawia po sobie wiele pytań i wątpliwości, ale jednocześnie pozwala na głębsze zastanowienie się nad opisywanymi kwestiami.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.