Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL – A. Klim

jak-w-kabarecie-obrazki-z-zycia-prl-b-iext38937938Czasy PRL-u z jednej strony opisywane są jako szare i smutne, z drugiej jako pełne absurdu i porównywane do kabaretu. Czy faktycznie w szarej codzienności Polski Ludowej było miejsce na jakieś barwy? Książka Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL pokazuje, że życie w tym czasie, wbrew pozorom było ciekawe i pełne smaczków. Gdyby w tamtych czasach działały pisma plotkarskie, zapewne nie zabrakłoby im tematów do publikacji…

Czasy późnego PRL, to czasy mojego dzieciństwa. Z samej epoki niewiele pamiętam, od kilka rzeczy, które wywołują miłe, dziecięce wspomnienia. Dlatego chętnie sięgam po publikacje pokazujące w różny sposób ówczesne życie. Jak w kabarecie… to książka, która skupia się bardziej na życiu kulturalno-społecznym. Politykę samą w sobie omija szerokim łukiem, ale wspomina w kilku miejscach o samych politykach, z których paru można nazwać prawdziwymi bon vivantami tamtejszych lat…

Publikacja jest przepełniona ciekawostkami i prawdziwymi smaczkami, które z rozdziału na rozdział zaostrzają nasz apetyt na więcej. Autor – Andrzej Klim – swoją książkę podzielił na kilka rozdziałów, w których opisuje między innymi życie estradowe, w tym największe polskie festiwale, działalność zespołów pieśni i tańca, wybory najpiękniejszej polki, a także sprawy związane z ówczesną motoryzacją, modą i wcześniej wspomnianymi bon vivantami, którzy czerpali z życia ile mogli.

Mnie najbardziej spodobały się rozdziały mówiące o życiu estradowym, a także o wyborach Miss Polonia, które wzbudzały wtedy wiele emocji, nie zawsze dobrych. Warto z pewnością przeczytać również o peerelowskich festiwalach, a także o cenzurze, której oficjalnie nie było, ale działała w najlepsze.

Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL to książka, którą czyta się lekko i przyjemnie, dzięki ciekawej treści i sposobie, w jaki autor przedstawił ówczesne wydarzenia. Treść wzbogacona wspomnieniami największych artystów, a także prominentów tamtych lat. W książce znajduje się także wiele zdjęć pokazujących ówczesne życie, szczególnie polecam fotografie przedstawiające pierwsze pokazy dla Mody Polskiej.

Jest to publikacja ciekawa, przede wszystkim dla osób zainteresowanych smaczkami związanymi z życiem w PRL-u, ale myślę, że niektóre rozdziały spodobają się wszystkim czytelnikom.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.