Zagrożeniologia – David O’Doherty

2309_zagrozeniologiaZagrożenia czają się wszędzie. Jednak czy wiedzieliście, że potencjalnym zagrożeniem przy czytaniu książki może być czający się w niej skorpion? Albo jak dużym zagrożeniem jest niepozorna staruszka, którą wszyscy pieszczotliwie nazywamy babcią? Zagrożeń jest wiele, a wszystkie te mniej typowe opisane zostały w książce Zagrożeniologia, której autorstwo przypisuje się Doktorrowi Noelowi Strefie, któremu pomagali David O’Dohery i Chris Judge.

Zagrożeniologia to swoisty poradnik – zbiór opisów największych zagrożeń, o których, mogę się założyć, wcześniej nie mieliście pojęcia. Jak się okazuje, wiele zagrożeń czeka na nas już przy czytaniu tej książki – wcześniej wspomniany skorpion, tygrys czający się pod łóżkiem, a także potencjalne zagrożenie pożarem, w czasie zbyt szybkiego wertowania kart książki.

Powiem szczerze, że autora trochę poniosło przy wymyślaniu niektórych zagrożeń, bo trochę ciężko sobie wyobrazić, że w czasie czytania na łonie natury atakuje nas ogromna bambusowa roślina – ludożerca albo że nasz chomik o ukryty, mały hipopotam 😉

Na końcu książki, kiedy przebrniemy przez wszystkie porady i zagrożenia czeka na nas prawdziwe wyzwanie – test/egzamin na zagrożeniologa.

Żagrożeniologia to dość ciekawa i oryginalna propozycja dla dzieci i młodzieży. Jest tu dużo ilustracji, a właściwie to one dominują w tej książce. Dużym plusem jest autoironia autora, którą widać szczególnie na początku publikacji.

Książka w pisuje się w najnowszy trend, który można zauważyć u wielu wydawców – książki z wieloma, zabawnymi ilustracjami, tekst który czyta się szybko. Z pewnością ma to na celu zachęcić młode pokolenie do częstszego sięgania po książki. Ostatnio pojawiło się dużo tego typu publikacji na rynku, są one dobre dla dzieci, które już potrafią dość dobrze samodzielnie czytać. Tę książkę mogę polecić raczej dla dzieci starszych tak 9-10 lat i więcej.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.