W odbiciu – Jakub Małecki

w odbiciu W odbiciu to kolejna książka z serii „Kontrapunkty” wydawnictwa Powergraph, którą miałam okazję przeczytać. Jest to kolejne moje spotkanie z twórczością Jakuba Małeckiego. Książka ma intrygującą okładkę i opis, który przyciąga uwagę. I tym razem autor zaskakuje przygotowaną przez siebie historią…

W odbiciu to opowieść o zwyczajnych z pozoru ludziach – jest tu młode małżeństwo, kobieta chora na guza mózgu, osiedlowy alkoholik zmagający się ze swoją przeszłością, grupa przyjaciół i niewyjaśniona, wstrząsająca zbrodnia w tle… Ich życie toczy się na jednym z polskich osiedli, ale czy na pewno jest tak zwyczajnie i szaro?

Karol, jeden z głównych bohaterów powieści dowiaduje się o tajemniczym morderstwie, które miało miejsce w jednym z okolicznych mieszkań. Zginął starszy mężczyzna, pianista. Od tego czasu Karola prześladują majaki i wizje z Końskim Łbem, wkoło niego zaczynają też dziać się tajemnicze rzeczy…, a mniejsze lub większe tragedie zaczynają zataczać coraz szersze kręgi. Życie każdego z bohaterów ulega diametralnej zmianie, nie zawsze na lepsze, a każda z przedstawionych historii ma swoje odbicie i nie zawsze może być odbierana dosłownie. A każdy z nas może ją interpretować na swój sposób.

Jakub Małecki tym razem łączy problemy dnia codziennego, takie jak chociażby alkoholizm, kryzysy małżeńskie czy ciężkie choroby, z motywami paranormalnymi i groteską. Miejscami można też odczuć odrobinę dreszczyku, charakterystycznego dla bardziej mrocznych gatunków literackich. Autor stosuje także zamienną narrację, co pozwala lepiej poznać stanowisko i myśli poszczególnych bohaterów. Takie łączenie gatunków i zabawa konwencją są charakterystyczne dla całej serii „Kontrapunkty”. Pisałam o tym w szczególności przy recenzji Czarnego Anny Kańtoch.

W odbiciu to książka, którą czyta się bardzo szybko. Zaczęłam ją w sobotę rano, a wieczorem już mogłam przewracać ostatnie karty powieści. Książka zachwyca językiem i doskonałym dopracowaniem. Wiem, że to nie będzie ostatnia książka Jakuba Małeckiego, po którą sięgnę. Jest to dobra, polska literatura przygotowana przez jednego z ciekawszych autorów młodego pokolenia.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Powergraph.