Zbrodnia prawie doskonała – M. Całkiewicz, I. Schymalla

zbrodnia prawie doskonałaWokół motywu zbrodni doskonałej osnutych zostało wiele powieści i filmów kryminalnych. Jednak za każdym razem pojawia się detektyw, policjant lub zupełnie przypadkowy bohater, któremu udaje się rozwikłać nawet najbardziej tajemniczą intrygę. A jak to jest w prawdziwym życiu? Czy istnieje zbrodnia doskonała? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w książce Iwony Schymalli i Moniki Całkiewicz Zbrodnia prawie doskonała.

Książka Zbrodnia prawie doskonała to kolejna publikacja wydana w formie rozmowy. Tym razem autorki skupiły się na tematyce iście kryminalnej, bo na przestępstwach i zbrodniach. Jest to pozycja bardzo ciekawa, szczególnie dla osób, które na co dzień zaczytują się w kryminałach. Jednak i osoby, które na co dzień lubią inny rodzaj literatury, odnajdą tutaj wiele ciekawych informacji.

Monika Całkiewicz jest specjalistką z zakresu kryminalistyki i postępowania karnego. Swoją karierę rozpoczynała jako prokurator. Obecnie jest prorektorem do spraw Studiów Prawniczych Akademii Leona Koźmińskiego. Dlatego posiada ogromną wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną w tym zakresie. Zapis rozmów, jakie przeprowadziła z nią Iwona Schymalla (znana dziennikarka, związana obecnie z Fundacjami: Serce i Rozum oraz Żyjmy Zdrowo), jest bardzo ciekawy i wyczerpująco wyjaśnia kwestie związane z tematyką zbrodni, które często dla laików są niezrozumiałe.

W książce Zbrodnia prawie doskonała znajdziemy między innymi wyjaśnienie różnić pomiędzy zbrodnią a zabójstwem, przestępcą a podejrzanym, występkiem a przestępstwem… Dla wielu z nas są to pojęcia tożsame, nazw tych używamy jako zamienników. Jednak w języku prawniczym są to zupełnie odrębne pojęcia.

Bardzo ciekawe są rozdziały mówiące o profilowaniu przestępców. To, co znamy doskonale z amerykańskich seriali i powieści kryminalnych w Polsce, jest dziedziną raczkującą, ale z dużą perspektywą. Interesujący jest również rozdział o dowodach oraz kobietach zabójczyniach – czy kobiety faktycznie zabijają inaczej niż mężczyźni? Kim jest zabójca seryjny, a kim morderca zbiorowy? Tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się po przeczytaniu tej książki. Dodatkowym atutem jest to, że wyjaśniając poszczególne pojęcia autorki, dla lepszego zobrazowania, przytaczają sprawy, o których każdy z nas słyszał choć raz, gdyż żył nimi cały kraj, a nawet cały świat.

Zbrodnia prawie doskonała to książka bardzo ciekawa. Tak jak pisałam na wstępie, z pewnością spodoba się miłośnikom kryminałów i powieści sensacyjnych. Jednak autorki nie gonią za sensacją. W rzeczowy i profesjonalny sposób wyjaśniają wszystkie poruszane kwestie. Forma rozmowy wyróżnia tę publikację na tle innych tego typu. Coraz bardziej przekonuję się do wydanych w taki sposób książek o tematyce popularnonaukowej. Szczególnie po przeczytaniu ostatnio recenzowanej przeze mnie książki, również wydawnictwa PWN A w konopiach strach, która mnie zachwyciła.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN