Piętno Kaina – James Patterson

pietno-kaina_9788327616906Piętno Kaina to już trzecia powieść Jamesa Pattersona z serii NYPD RED opowiadającej o elitarnej jednostce policji, która ma chronić najbogatszych mieszkańców Nowego Jorku. Czy i tym razem uda im się sprawnie doprowadzić śledztwo do końca? Wszystko wskazuje na to, że ta sprawa jeszcze długo będzie im spędzała sen z powiek.

Hunter Alden to jeden z najbogatszych mieszkańców Nowego Yorku. Pewnego dnia dostaje wiadomość, że ktoś zna jego największe tajemnice. Wiadomość ta przekazana jest w niezwykle makabryczny sposób – ktoś umieścił ją w ustach zamordowanego kierowcy Huntera. Śledztwo w sprawie makabrycznego morderstwa podejmuje elitarna jednostka NYPD. W tym samym czasie okazuje się, że syn Huntera zaginął. Jednak mężczyzna próbuje ukryć ten fakt zarówno przed rodziną, jak i policją. Na każdym kroku utrudnia śledztwo, wszystko po to, aby na jaw nie wyszła jego tajemnica, gdyż może to zaważyć na jego dalszym życiu…

Tłem dla śledztwa są wydarzenia z prywatnego życia policjantów. Zawirowania pojawiają się zarówno w związku Zacha Jordana i Cheryl, a także w małżeństwie Kylie MacDonald. Jednak sprawy prywatne nie przyćmiewają głównego wątku książki.

James Patterson po raz kolejny przygotował powieść sensacyjną, którą czyta się za jednym zamachem. Sposób, w jaki jest napisane Piętno Kaina pozwala cieszyć się literaturą sensacyjną z najwyższej półki. Bohaterowie powieści są ciekawi i wyraziści, a zarazem ludzcy, gdyż każdy z nich ma swoje małe grzeszki i wady. Tym razem autor pokazuje ich bezsilność wobec osób, które uważają, że dzięki pieniądzom można kupić dosłownie wszystko. Uważają też, że dla pieniędzy można zrobić wszystko, nawet narazić na cierpienie tysiące niewinnych osób.

Wartka akcja i ciekawa intryga nie pozwalają się oderwać nawet na chwilę od tej książki. Interesującym zabiegiem jest dwutorowa narracja – po części narratorem jest Zach Jordan, a po części narrator jest trzecioosobowy. Z reguły nie lubię takich zabiegów, jednak tutaj jest to wprowadzone bardzo dobrze i znacznie urozmaica fabułę.

Po raz kolejny mogę polecić książkę z serii NYPD RED. Miłośnicy dobrej sensacji na pewno się nie zawiodą.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska