Masa o kilerach polskiej mafii – A. Górski, J. Sokołowski

masa-o-kilerach-polskiej-mafii-b-iext34101400Masa o kilerach polskiej mafii to kolejna część serii, w której Artur Górski rozmawia z Jarosławem Sokołowskim „Masą” – świadkiem koronnym uchylającym rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda świat polskiej mafii.

Tym razem panowie rozmawiają o kilerach polskiej mafii. Temat bardzo ciekawy, tym bardziej, że kilerzy to postaci niezwykle pociągające dla szeroko rozumianej pop-kultury. W filmach widzieliśmy już niejednego zabójcę – Leona Zawodowca, Szakala i Kilera, Jurka Kilera 😉 Do którego z nich najbliżej polskim zabójcą na zlecenie? Czy są to osoby szkolone przez specjalne jednostki, a może ludzie, którzy przypadkiem znaleźli się w złym miejscu o złym czasie? Czy może polscy bossowie zlecają zabójstwa zagranicznym zleceniobiorcom? Na te i wiele innych pytań znajduje się odpowiedź w tej książce. Szczególnej uwadze polecam fragment, w którym jest mowa o „pakiecie 2w1”. O co chodzi? Nie mogę zdradzić, ale na pewno będziecie w szoku.

W książce, podobnie jak w poprzednich częściach wypowiadają się także inne osoby związane z przestępczością zorganizowaną. W Masa o kilerach polskiej mafii mamy również okazję przeczytać zapis rozmowy Artura Górskiego z Janem Gołębiowskim, który zajmuje się przygotowywaniem profili psychologicznych przestępców.

Warto zaznaczyć, że we wstępie Jarosław Sokołowski odnosi się do publikacji takich jak Mój agent Masa i Czego nie powie Masa o polskiej mafii. Jest to również ciekawy fragment tej publikacji, pokazujący to, jaką popularność zyskała cała seria nie tylko wśród czytelników, ale i osób, które wg narratora, chcą zarobić na tej popularności.

Oczywiście nie zabrakło też odwołań do poprzednich publikacji z serii Masa o… Z racji tematyki, najwięcej jest nawiązań do części Masa o porachunkach polskiej mafii. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej można by chociaż w przypisach nieco wyjaśnić pewne kwestie, gdyż osoby, które nie czytały poprzedniej publikacji mogą nie do końca orientować się w temacie.

Masa o kilerach polskiej mafii to książka ciekawa pozwalająca poznać świat polskich kilerów. Autorzy przytaczają znane z pierwszych stron gazet morderstwa, ale i „zlecenia”, o których nie było tak głośno. Publikacja mnie zaciekawiła, ale szczerze powiem, że bardziej mi się podobała część o porachunkach polskiej mafii, którą czytałam już jakiś czas temu. Według mnie była nieco mocniejsza, co nie umniejsza niczego najnowszej książce z tej serii.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję wydawnictwu Prószyński i ska