Będzie dobrze – Michał Leśniak

będzie dobrzeBędzie dobrze” takie słowa często wypowiadamy jak mantrę, która ma przynieść nam lepszy los. Jednak nie dla wszystkich te słowa oznaczają coś dobrego, dla autora tej opowieści początkowo jest to raczej przekleństwo. Są to słowa, które zwiastują jedynie to, że dobrze nie będzie. Michał Leśniak w swojej powieści Będzie dobrze opisuje swoje życie. Robi to w ciekawy, nieco zaskakujący sposób, tym bardziej że dopiero jako osadzony zaczął interesować się szeroko rozumianą literaturą.

Będzie dobrze to swoista autobiografia, którą można określić również jako spowiedź autora. Michał Leśniak przedstawia w niej swoje życie od momentu „rozstania się” ze szkołą średnią do osadzenia w więzieniu. Opowiada o swoim życiu w Krakowie i Warszawie, a także o wyborach, nie zawsze trafnych, które doprowadziły go do miejsca, w którym obecnie się znajduje.

Do książki Będzie dobrze podeszłam z pewną rezerwą. Nie wiedziałam, czego można się spodziewać po takiej powieści. Jednak w miarę czytania przekonałam się, że książka jest dobrze i ciekawie napisana. Może nie jest to arcydzieło, ale mimo trudnej tematyki, czyta się ją naprawdę przyjemnie. Autor nie wybiela siebie i swoich czynów, można odnieść wrażenie, że w swoim postępowaniu był nieco zagubiony, ale zawsze to był jego wybór. Książka jest napisana prostym i przystępnym językiem. Jednak osoby, które myślą, że będzie to tania sensacja przepełniona wulgaryzmami i szczegółowymi opisami występków, zawiodą się. Jest to opowieść w pełni wyważona i przemyślana. W książce znajdują się też fragmenty artykułów autora, jakie ukazały się na łamach czasopism takich jak „Znaki Czasu”. Co ciekawe Michał Leśniak przygotowuje również scenariusze do sztuk teatralnych, wystawianych przez amatorskie, więzienne teatry.

Michał Leśniak zapowiada, że powstanie kolejna powieść skupiająca się już bardziej na losach po osadzeniu w więzieniu i krótko przed tym wydarzeniem. 

Będzie dobrze to ciekawa książka, która daje do myślenia, refleksje przychodzą na długo po tym, jak kończymy ją czytać. Warto po nią sięgnąć, na chwilę zatrzymać się, pomyśleć i postępować tak, aby faktycznie było dobrze.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN