Paulina Mikuła – Mówiąc inaczej

mówiąc inaczejNa co dzień moja praca związana jest ze słowem i tworzeniem. W wolnym czasie przygotowuję również recenzje – staram się, aby przygotowane przeze mnie treści były ciekawe dla odbiorcy i jednocześnie poprawne pod względem językowym. Oczywiście jedno i drugie wymaga skupienia i odpowiedniej wiedzy. Szczególnie jeśli chodzi o poprawność językową, czasami bywa trudno, gdyż jak wiadomo, język polski jest zaliczany do grupy najtrudniejszych do nauczenia języków świata – zaraz obok japońskiego, chińskiego czy fińskiego. Właśnie dlatego chętnie sięgnęłam po książkę Pauliny Mikuły Mówiąc inaczej, z której można dowiedzieć się wiele o tym, jak mówić i pisać poprawnie.

Paulina Mikuła, którą niektórzy z Was mogą kojarzyć z kanału Mówiąc inaczej na YouTubie, swoją książką kupiła mnie już od pierwszych stron. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z dużym dystansem podchodzi do omawianych przez siebie tematów. Zachowuje też zdrowy dystans do siebie i swojej twórczości. Świadczy o tym, chociażby umieszczony we wstępie Dekalog Czytelnika, czyli 10 praw każdego, kto sięgnie po tę książkę. O co dokładnie chodzi przekonacie się, gdy odważycie się sięgnąć po ten poradnik języka polskiego. 😉

Co znajdziemy w książce Mówiąc inaczej? Przede wszystkim wiele informacji o języku polskim i jego zasadach. Informacji, które zostały podane w niezwykle przystępny i zabawny sposób. Czytając tę książkę, nie sposób się nie uśmiechnąć. Paulina Mikuła pisze o interpunkcji, ortografii, mowie potocznej, wulgaryzmach i wielu innych kwestiach. Co ważne nie skupia się jedynie na dawno utartych zasadach, ale omawia również współczesne zjawiska językowe, jak chociażby umieszczanie emotikon w tekście. Jeden z rozdziałów poświęcony jest również uważnemu czytaniu, słuchaniu oraz temu, jak ważna jest dykcja w naszej wymowie.

Na końcu książki znajdują się teksty i testy, które mają sprawdzić, czy uważnie czytaliśmy i ile nam z tego czytania zostało w głowie.

Warto zwrócić uwagę na anegdoty i „patenty” na zapamiętywanie niektórych reguł, które przytacza autorka. Naprawdę jest dużo śmiechu, dzięki czemu wiedza lepiej wchodzi do głowy.

Szczerze polecam. Sama jeszcze nie raz wrócę do tej książki, aby robić jeszcze mniej błędów w tekstach, które przygotowuję na co dzień.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Znak Literanova