Niebo nad pustynią – Anna Łacina

niebo nad pustyniąNiebo nad pustynią … najnowsza powieść Anny Łaciny bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się lekkiej opowiastki, bardziej dla młodzieży, która pozwoli mi odetchnąć po cięższych lekturach. Otrzymałam coś zupełnie innego. Niebo nad pustynią to książka o młodzieży, jej problemach i drobnych radościach przedstawionych w bardzo dojrzały, ciekawy oraz chwytający za serce sposób.

Anastazja zauroczona Damianem namawia swoich rodziców na wyjazd na ferie do Egiptu… Dwa tygodnie spędzone nad Morzem Czerwonym wydają się spełnieniem marzeń dziewczyny. Czy tak na pewno się stanie? Na miejscu Anastazja poznaje jeszcze Klarę i Alberta. Każdy z młodych wczasowiczów ma swoje tajemnice i ciężkie przeżycia za sobą. Dzięki temu spotkaniu życie każdego z nich zmienia się … Czy tak jak tego chcieli? Czy uda się im ułożyć życie od nowa? Wszystko okaże się po tym, jak skończy się turnus wypoczynkowy, kiedy zakończy się pewien etap w ich życiu, kiedy w końcu pogodzą się sami ze sobą…

Niebo nad pustynią to opowieść dla młodzieży, o młodzieży. I powiem szczerze, że gdybym czytała tę książkę kilka lat temu, na pewno miałabym wypieki na twarzy 😉 Książkę czyta się bardzo dobrze, język jest zrozumiały i bogaty, ale nie przesadnie. Nie ma tu przesłodzonych opisów, miłostek i „pierdułek”. Autorka ciekawie prowadzi bohaterów. Choć nie do końca możemy się zgadzać z tym, w jaki sposób pokierowała ich losami. Trzeba przyznać, że każda z głównych postaci jest dopracowana i intrygująca. A postaci poboczne dopełniają całości.

Anna Łacina w swojej najnowszej książce, na tle idyllicznego obrazu plaż wschodniego Egiptu, porusza tematy bardzo trudne związane między innymi z patologiami społecznymi, ciężkimi chorobami czy problem wykorzystywania seksualnego. Wszystko jest jednak przedstawione w wyważony sposób, pasujący do pozostałej treści książki.

Bardzo mnie zaskoczyło to, jak autorka zakończyła książkę – przedstawiła losy bohaterów po pamiętnym pobycie w Egipcie. Mam nieco mieszane uczucia, bo nie tak widziałam zakończenie całej historii. Jednak mam świadomość tego, co chciała osiągnąć autorka. Książka daje do myślenia i sprawia, że zastanawiamy się dłużej nad opisaną sytuacją. 

Niebo nad pustynią to bardzo ciekawa powieść, którą polecam nie tylko młodym czytelnikom. Również dorośli mogą po nią sięgnąć, by zobaczyć, że życie nastolatka wcale nie jest takie różowe (bo niektórzy niestety o tym zapominają). Wiem, że bohaterowie tej powieści zostaną ze mną jeszcze przez kilka dni, zanim się z nimi do końca pożegnam…

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia