Faye Kellerman – Pętla

petla-_9788327616302

Faye Kellerman – Pętla

Faye Kellerman jest autorką serii kryminałów z Peterem Deckerem w roli głównej. W Stanach ukazało się blisko 30 powieści z niestrudzonym porucznikiem. Jednak w Polsce wydana została jedynie nikła część tej kolekcji. Pętla to pierwsze moje spotkanie z twórczością Kellerman, które uważam za całkiem udane.

Na przedmieściach Los Angeles zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Ciało zwisa z krokwi nowo powstałego budynku. Dziewczyna ma na szyi pętlę z kabli elektrycznych. Rozpoczyna się śledztwo, w którym jest więcej niewiadomych niż faktów.

W międzyczasie porucznik Decker uczestniczy w spotkaniu pomiędzy Terry i jej mężem Chrisem. Kobieta obawia się o swoje bezpieczeństwo, więc poprosiła znajomego detektywa o pomoc. Krótko po tym spotkaniu Terry znika bez śladu. Rozpoczyna się kolejne śledztwo, które również jest bardzo zawikłane i może mieć wpływ na prywatne życie Deckera. Nie ma żadnych świadków, nikt nic nie wie. A w tym wszystkim najbardziej zagubiony jest syn Terry – nastoletni Gabe. Jak zakończą się oba śledztwa? Czy uda znaleźć się sprawcę zbrodni?

Jak wspomniałam na początku Pętla to kolejna powieść z porucznikiem Deckerem. Jednak dużym plusem jest to, że nie trzeba znać poprzednich części, aby w pełni cieszyć się tą lekturą. Nawet, gdy wspominane są poprzednie akcje zespołu porucznika Deckera, to nie ma to wpływu na toczące się w tej powieści śledztwa.

Akcja książki toczy się swoim tempem. Miejscami bardzo wolno, chwilami szybko.  Kiedy już zdążymy wypracować sobie teorię, kto dokonał zbrodni i co się stało z Terry, nagle pojawiają się nowe fakty burzące te ustalenia. Chwilami można odnieść wrażenie, że akcja jest zbyt rozwlekła, ale dzięki temu serwowane stopniowo odkrycia detektywów wywołują większe wrażenie. Cała intryga opisana w książce jest bardzo ciekawa. Obie prowadzone sprawy mają dość zaskakujące zakończenie.

Autorka dużo miejsca poświęca przedstawieniu rodziny detektywa Deckera. Jest ona bardzo ważna w tej sprawie, jednak nie wysuwa się na pierwszy plan. Wszystko jest odpowiednio wyważone.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Napisana jest prostym, lekkim językiem. Jest to połączenie kryminału i thrillera, ale w lżejszym wydaniu. Pętla to dobra odskocznia po cięższych książkach, zarówno tych o poważnej tematyce, jak i krwistych kryminałach.

Z pewnością, jeśli będę miała możliwość sięgnę jeszcze po twórczość Faye Kellerman.

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję Wydawnictwu Harper Collins