Klaudyna Andrijewska – Tosia i Pan Kudełko. Cyrkowe rozterki

Tosia-251x300

Klaudyna Andrijewska – Tosia i Pan Kudełko. Cyrkowe rozterki

Tresura dzikich zwierząt, szczególnie w cyrkach, już od wielu lat budzi niemałe kontrowersje. Każda strona sporu przedstawia swoje racje. A jak na ten temat zapatruje się mała Tosia i jej rodzina?

Pewnego dnia Tosia przychodzi do domu i pyta rodziców, czy pójdą do cyrku. Z ich strony pada pytanie, czy jest to cyrk, w którym występują zwierzęta. Jeśli tak, to do cyrku nie pójdą. Żeby Tosi nie było przykro, że nie zobaczy cyrkowego występu, jej tata szykuje dla niej miłą niespodziankę, która okazuje się strzałem w dziesiątkę. Jak się później okaże, była to doskonała alternatywa dla pokazu dzikich zwierząt.

Na początku książeczki zostaje przedstawiona cała rodzina Tosi i jej niesamowity przyjaciel Pan Kudełko, który mieszka u niej pod łóżkiem. To właśnie Pan Kudełko z pomocą zwierząt wyjaśnia dziewczynce to, jak wygląda życie dzikich zwierząt w cyrku. Same zwierzaki mieszkające w schronisku wyjaśniają, co im się w tym nie podoba.

Cyrkowe rozterki to mała, niepozorna książeczka, która porusza kontrowersyjny temat. Jest to książka, która przeznaczona jest dla dzieci, w przystępny sposób wyjaśnia, dlaczego lepiej wybrać cyrk, w którym nie występują zwierzęta. Książeczka została wydana na krótko przed sezonem „cyrkowym”. Coraz częściej też słyszy się w mediach o tym, że władze miejskie nie wpuszczają cyrków ze zwierzętami na miejskie place. Warto wiedzieć, w jaki sposób wyjaśnić to dziecku.

Mimo że książeczka jest dla dzieci, to radzę rodzicom przeczytać w pierw samodzielnie jej treść, aby się dokładnie z nią zaznajomić. Da to możliwość przygotowania się do dyskusji z dzieckiem, ale i ocenienia czy maluch jest gotowy na taką treść. A nawet jeśli nie to opowieść może być inspiracją do rozpoczęcia rozmowy na ten temat. Myślę, że książeczka będzie dobra dla dzieci od 6-7 lat wzwyż.

Cyrkowe rozterki to trzecia książeczka autorstwa Klaudyny Andrijewskiej. Autorka to propagatorka weganizmu zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Wspiera akcje związane z walką o prawa zwierząt.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Spilo.