Karolina Korwin Piotrowska – Krótka książka o miłości

Krotka.ksiazka.o.milosci

Karolina Korwin Piotrowska – Krótka książka o miłości

Krótka książka o miłości wcale nie jest taka krótka, bo ma blisko 700 stron. A czy jest o miłości? Jest o wielkiej fascynacji kinem i miłości do filmów, które potrafią zmienić nasz światopogląd i sposób na życie. Jest też o filmach, które każdy z nas powinien zobaczyć przynajmniej raz. Dlaczego akurat te filmy? Bo one odmieniły życie autorki i teraz ona chce z nami podzielić się tym, co czuła w czasie ich oglądania.

Jak już wspomniałam Krótka książka… to dość gruba książka. Jednak dla niektórych osób może być za krótka. Dlaczego? Bo opisanych jest w niej zaledwie (a może aż?) 91 filmów, które według Karoliny Korwin Piotrowskiej są warte uwagi każdego prawdziwego kinomaniaka.  W publikacji znajduje się prawdziwy przekrój filmów zagranicznych. Są tu takie klasyki jak np. Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja, Lot nad kukułczym gniazdem, Annie Hall, Kiedy Harry poznał Sally czy Pożegnanie z Afryką. Autorka przywołuje też nowsze produkcje filmowe takie jak chociażby Gwiazd naszych wina i Wilk z Wall Street. Wśród tytułów znalazło się też kilka ekranizacji, jak moje ukochane Imię róży.

Autorka niezwykle emocjonalnie i z prawdziwą pasją opisuje każdy ze wspominanych przez siebie filmów. Robi to w charakterystyczny dla siebie sposób, lekko i bez nadęcia. Wali prosto z mostu i mówi o tym, co ją zachwyciło, a co nie i dlaczego akurat ten film wpłynął na jej życie. Mi bardzo spodobała się jej historia związana z Gwiezdnymi Wojnami, a także Annie Hall.

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla wszystkich miłośników kina. Jest to swego rodzaju leksykon, dlatego też trzeba pamiętać, że hasło – film przedstawione jest w nim dogłębnie, w tym omówiona jest jego treść. Po książkę mogą śmiało sięgnąć osoby, które już oglądały opisywane produkcje, aby porównać swoje odczucia z tymi, jakie miała autorka książki. Będzie to też doskonały przewodnik dla początkujących koneserów kina. Ja czytałam tę książkę z prawdziwą przyjemnością – wiele z wymienianych filmów już oglądałam, część z chęcią obejrzę po raz pierwszy.

W przyszłości ma powstać książka o polskich filmach – jestem bardzo ciekawa, które z rodzimych produkcji wywarły wrażenie na Karolinie Korwin Piotrowskiej – z chęcią przeczytam i tę książkę, kiedy będzie już dostępna.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i s-ka