Diane Chamberlain – Chcę Cię usłyszeć

Chce.Cie.uslyszec (1)

Diane Chamberlain – Chcę Cię usłyszeć

Składanie obietnic, kiedy nie do końca wiemy, o co chodzi to duże ryzyko. Tym większe, jeśli w grę wchodzi nasza przeszłość, której nie jesteśmy świadomi. Czy warto brnąć do prawdy? Czy ona wyzwoli nas z poczucia winy?

Najnowsza powieść Diane Chamberlain Chcę Cię usłyszeć opowiada historię Laury Brandon, która składa obietnicę umierającemu ojcu. Mężczyzna chciał, aby córka odwiedziła i zaopiekowała się mieszkającą w domu starców Sarah Tolley. Jednak nie mówi jej nic więcej, gdyż umiera. Niestety w czasie wizyty u Sarah okazuje się, że kobieta ma problemy z pamięcią z uwagi na początki choroby Alzheimera.

Niespodziewanie dla wszystkich mąż Laury popełnia samobójstwo. Widzi to pięcioletnia córka kobiety – Emma i przestaje mówić. Chcąc pomóc dziecku Laura odnajduje ojca Emmy. Razem próbują jej pomóc odzyskać mowę. Jednocześnie Laura zaczyna odkrywać przeszłość Sarah – przeszłość, która okaże się pełna miłości, ale i rozpaczy oraz strachu historią…

Poprzednia powieść Diane Chamberlain (Dar morza) bardzo mnie zauroczyła. Jednak w kilku miejscach mogłam przeczytać, że to nie jest najlepsza powieść autorki. Teraz już wiem, o co chodziło. Chcę Cię usłyszeć porusza wiele strun naszej duszy i sprawia, że głębiej zastanawiamy się nad wieloma sprawami. Chamberlain opisuje wiele ważnych kwestii społecznych i robi to w taki sposób, że nie sposób oderwać się od powieści. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to jedna z tych książek, przy których tracimy poczucie czasu – zaczynamy czytać i odpływamy…

Niezwykle porusza wątek związany z opisem tego, jak traktowano w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku pacjentów chorych psychicznie. Byli dosłownie traktowani niczym króliki doświadczalne. Nikt nie potrzebował ich zgody na wdrożenie innowacyjnej terapii, która częściej szkodziła niż pomagała. Wystarczy wspomnieć np. lobotomię – zabieg, w czasie którego dosłownie miesza się w ludzkim mózgu. Opisy szokują i budzą w nas bunt. Jednak musimy mieć na względzie to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu leczenie osób chorych psychicznie wyglądało inaczej niż dziś. Chociaż i teraz, nawet lżejsze choroby psychiczne są tematem tabu w społeczeństwie.

Fabuła jest niezwykle ciekawa, a akcja toczy się w odpowiednim tempie, czasami nawet za szybko. Dlaczego? Ledwo zdąży się ochłonąć po jednym odkryciu, a autorka serwuje nam kolejne rewelacje … Chamberlain gra na naszych emocjach, ale jest to piękna gra, której chce się więcej i więcej. Są tu poruszane trudne tematy, jak samobójcza śmierć, pomoc bezdomnym, emocjonalność dziecka i wcześniej wspomniane choroby psychiczne oraz starcza demencja. Nie brakuje tu też ciepła i miłości, która daje nadzieję na lepszą przyszłość. Mieszkanka iście wybuchowa, ale jakże przyjemna…

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i s-ka