Sarah Dessen – Kołysanka

kolysanka_9788327617033

Sarah Dessen – Kołysanka

Remy to młoda dziewczyna, która wkracza do dorosłego świata. Już za kilka tygodni wyjeżdża na studia do innego miasta. Teraz staje przed dylematem – kierować się własnymi, dopracowanymi zasadami, czy dać się ponieść emocjom i odwrócić się od wszystkiego, co określał jej życiowy regulamin? Sarah Dessen w Kołysance pokazuje, jak ważna jest miłość w życiu każdego z nas, nawet jeśli czasami nas rani i zmusza do odsłonięcia siebie.

Główna bohaterka książki – Remy, znana jest wśród znajomych z perfekcyjnego zrywania z kolejnymi chłopakami. Ona sama twierdzi, że to przez matkę, która już czwarty raz wychodzi za mąż. Ojciec dziewczyny, muzyk, odszedł od rodziny, gdy Remy była bardzo mała. Pozostawił po sobie jedynie piosenkę dla córki pod tytułem Kołysanka.

Na drodze Remy staje nowy chłopak – Dexter. Czy i tym razem dziewczyna pozbędzie się go szybko i bezboleśnie? Czy będzie to historia z happy ednem?

Sarah Dessen napisała książkę, którą zaliczyć można z powodzeniem do lekkiej literatury kobiecej i młodzieżowej. Jest to opowieść, po którą warto sięgnąć, gdy potrzebujemy doładować się pozytywną energią. Dobra odskocznia od codziennych problemów.

Temat nastoletniej miłości był poruszany już miliony razy. Czy warto, więc sięgnąć po tę powieść? Sama kanwa opowieści jest bardzo ciekawa, choć zachowanie bohaterów może nas denerwować, ale w końcu to nastolatki, które mają to do siebie, że czasem bywają bardzo irytujące. Remy nie traktuje poważnie swoich partnerów, ale do czasu. Zmienia się pod wpływem nowego chłopaka (mimo, że na początku tego nie dostrzega) oraz poważnej rozmowy z matką, która zdradza jej swoje odczucia, wobec kolejnych mężów.

Sarah Dessen posługuje się lekkim, prostym i przystępnym językiem. Książkę czyta się bardzo szybko i dość przyjemnie, jednak mi osobiści czegoś w niej zabrakło. Być może większej dawki humory i nieco mniej sztampowego spojrzenia na miłość. Całość oceniam jako przyjemną lekturę do poduszki, na dni, kiedy mamy chandrę i potrzebujemy czegoś, co podniesie nas na duchu.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Collins